Must have – to musisz mieć!

  Jedną z nowych propozycji w programie tegorocznej edycji Łódź Design Festival była wystawa “must have” – przegląd 44 designerskich produktów z różnych dziedzin wyróżniających się swoja innowacyjnością, funkcjonalnością, ergonomią, jakością wykonania oraz estetyką.

  Eksponaty prezentowane na wystawie to efekt plebiscytu w którym grupa ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów oraz instytucji związanych z designem wskazała najciekawsze, zasługujące na uwagę przykłady design z naszego polskiego podwórka.
  W gronie ekspertów „must have” znalazły się: Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika „2+3d”, Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczny festiwalu Łódź Design, Marta Lubaszewska, redaktor prowadząca serwisu Domosfera, redakcja Elle Decoration w składzie: Małgorzata Szczepańska, Ksenia Kaniewska, Judyta Sawicka, Iwona Jąkalska, Anna Chwalińska, Weronika Kwiatkowska, Elżbieta Stasiak, Magdalena Willmann, Agnieszka Zuchowa, Zuzanna Skalska, konsultant trend research Vanberlo, Ewa Solarz, redaktor internetowego poradnika wnętrzarskiego Domplusdom.

  Przegląd „must have” udowodnił że w Polsce coraz częściej mamy do czynienia ze świadomym inwestowaniem w design i włączaniem go do strategii przedsiębiorstw – niezależnie od tego czy są to duże przedsiębiorstwa, czy małe rodzinno-przyjacielskie inicjatywy z dziedziny meblarstwa, wyposażenia i dekoracji wnętrz, oświetlenia, zabawek. Coraz bardziej przemyślane są projekty wydawnicze książek, opakowania. Jak czytamy w przedmowie do wystawowego katalogu „nadszedł moment, kiedy nie są to przykłady odosobnione”.

  Stosunkowo dużą cześć propozycji „must have” stanowiły meble – nic dziwnego bo to dziedzina w której Polacy mają duże kompetencje. Reedycja krzesła SIG1 projektu Mariana Siegmunda, proponowanego przez Paged Meble, siedziska Falon trójmiejskiej Tabandy, ekologiczne Pleciaki Katarzyny Herman Janiec produkowane przez Protein Design, najnowsze propozycje Oskara Zięty oraz Studio Ziben, sofy Pana Popi, Comforty i Ikera, meble Noti. Uzupełniają je inne elementy wyposażenia: dywan „Pasanka” Joanny Rusin, etniczne tkaniny Fabriqi, poduszki Mudo Design, kubki Kariny Marusińskiej dla Meble Vox. W dziedzinie wyposażenia łazienek trudno nie docenić starań Marmorinu, który zarówno współpracuje z projektantami, jak i rozwija własne studio projektowe. Wyjątkowo kreatywni są też polscy producenci grzejników. Instal-Projekt łączy design z innowacyjną myślą techniczną proponując grzałkę HOT2 autorstwa Mikołaja Wierszyłłowskiego, Wojciecha Barańskiego i Przemysława Stawickiego. Coraz ciekawsze są też projekty oświetlenia. Takie marki jak Kafti Design, Tabanda czy Cable Power mają już wielu fanów swoich produktów.

  Potrzebę świadomego kształtowania estetycznych gustów od najmłodszych lat potwierdza liczna na „must have” grupa projektów adresowanych do dzieci. Laleczki Laloushki, książki „Design” i „Siała baba mak”, filcowa gra w klasy z Lilyshop, zabawki z Papierowego miasta oraz Trzech Myszy, dziecięce meble Miuki, Vox Meble i XY Studio – kolejne pokolenia polskich konsumentów obcując z takimi projektami będą z pewnością miały bardziej skrystalizowane upodobania.

  Pierwsza edycja plebiscytu „must have” zgromadziła w sumie 44 produkty, wybrane z ponad 150 nominowanych. Warto skorzystać z tej listy, bo to wyjątkowo dobra „ściągawka” w zakresie tego, co na polskim rynku godne zainteresowania.