Wystawa malarstwa portretowego „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność” otwarta dla zwiedzających

  14 października w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”. W ramach uroczystego otwarcia w kilku słowach o genezie i koncepcji wystawy opowiedzieli: reprezentant rodu Lubomirskich, mecenas sztuki – Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, Dyrektor Pałacu Muzeum – Paweł Jaskanis, Kuratorka wystawy – Anna Ekielska oraz autorka kwerendy i badań naukowych nad portretami Lubomirskich – Teresa Perkowska.

  Wydarzenie uświetnili znamienici goście ze świata kultury, sztuki i biznesu, m. in.: Prymas Polski Józef Glemp, dr Jan Kulczyk, J.O. Alexandre książę Lubomirski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Finansów Dominik Radziwiłł, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, były Generalny Konserwator Zabytków Aleksander Broda, Anna i Franz hr. Batthyany, senator Jarosław Lasecki wraz z Małżonką i inni.

  Wystawa przygotowana została dzięki współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie z Fundacją Książąt Lubomirskich. Towarzyszy jej przewodnik „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”. Osią tematyczną wystawy jest obecność i działalność rodu Lubomirskich w Wilanowie w XVIII i XIX wieku.

  Opowieść o Lubomirskich w Wilanowie rozpoczyna 3 lipca 1720 roku, kiedy Elżbieta Sieniawska – hetmanowa wielka koronna, nazywana królową bez korony, córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego stała się właścicielką i opiekunką letniej siedziby Jana III Sobieskiego. Za dobra wilanowskie z pałacem zapłaciła Konstantemu Sobieskiemu, synowi króla, czterysta tysięcy tynfów, czyli srebrnych polskich złotówek. Swoim nadwornym architektom zleciła rozbudowę pałacu o skrzydła boczne, odnowiła barokowy ogród, zatrudniła artystów do urządzania wnętrz. Dzięki gospodarności, dobremu gustowi i bogactwu jej i kolejnych właścicielek Wilanowa z rodu Lubomirskich rezydencja zyskiwała modne oblicze artystyczne w duchu XVIII-wiecznego baroku i rokoka. Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję Wilanowską przez niemal cały XVIII wiek.

  Przez wnętrza pałacowe poprowadzona została ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie. Ułożona jest z dziesięciu przystanków znajdujących się w miejscach, w których zachowały się artystyczne świadectwa działalności członków rodu. Wystawa prezentowana jest w pomieszczeniach prawego skrzydła – Sali Białej oraz Apartamencie Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Pierwsza część ekspozycji – „Polityka” – prezentuje wielkoformatowe portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich. Druga część wystawy – „Prywatność” – jest poświęcona postaci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej bliskim. W czasie wystawy można zobaczyć wnętrza apartamentu kąpielowego – Łazienki Lubomirskiej, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Wystawa ukazuje tajemnice staropolskiego portretu i wprowadza w fantastyczny świat tworzonej m. in. przez ród Lubomirskich kultury dworskiej, od wieków balansującej na granicy prywatności i polityki. Z edukacyjną prezentacją multimedialną „Portret staropolski w Wilanowie – Lubomirscy” można zapoznać się pod adresem: http://www.wilanow-palac.pl/file/multimedia/13_lubomirscy/

  Więcej informacji na temat rodu Lubomirskich znajdą Państwo na stronie: http://www.fundacjaksiazatlubomirskich.pl/

  Wystawa jest czynna dla zwiedzających od 15 października 2011 r. – w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę od 9.30 do 15.00 i w niedzielę od 10.30 do 15.00. Łazienka Lubomirskiej będzie otwarta w każdy piątek. Koszt biletów to 15 – 20 zł. Wystawa została wpisana w ekspozycję stałą pałacu i będzie czynna do 25 listopada 2012 r.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj