Łódź Design Festival – rezerwuj czas od 20 do 30 października

  To już piąta edycja festiwalu. Jak co roku będzie można obejrzeć wystawy światowej sławy projektantów, wyznaczających najnowsze trendy w designie, oraz spotkać znakomitych twórców i specjalistów.

  W ciągu czterech lat festiwal z lokalnej, składającej się z kilku wystaw imprezy, urósł do rangi największego w Polsce wydarzenia prezentującego design. Ten czas pozwolił na jasne zdefiniowanie jego charakteru i struktury. Centralnym punktem Łódź Design Festival jest tematyczny program, składający się wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdują się: wykłady, warsztaty, przegląd portfolio, Przegląd Szkół, konkurs make me!, imprezy, Remade Market czy PechaKucha Night.

  Czas na ZMIANĘ!

  Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Zmiana! – ma podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu. W Polsce świadczą one o dojrzewaniu i rozwoju rynku, w jakim twórca i jego projekt funkcjonują. W szerszej perspektywie, akcentują ewoluujące społeczne potrzeby, a razem z nimi oczekiwania w stosunku do designu i projektantów. Przed designerami stają nowe wyzwania: projektować i produkować mniej, lecz mądrzej, lokalnie zamiast globalnie, ponadczasowo zamiast „trendy”. Podstawowym założeniem programowym festiwalu jest prezentowanie najnowszych międzynarodowych zjawisk w designie i zestawianie ich z polskim wzornictwem. Podczas każdej edycji specyfikę wystaw oraz kierunek, w jakim kuratorzy zmierzają, tworząc subiektywną selekcję prezentowanych obiektów, wyznacza myśl przewodnia. Zmiana! jest punktem wspólnym dla dwóch wystaw prezentowanych w ramach Programu Głównego: Przekierowanie oraz NeoFarm.

  Chcemy być mostem łączącym Wschód i Zachód.

  „Doświadczenia minionych edycji festiwalu uświadomiły nam, że otwierając się szeroko na światowe trendy, często nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się w najbliższym sąsiedztwie. Nasi międzynarodowi goście przyjeżdżają do Łodzi, chcąc między innymi poznać wschodni design, zobaczyć projekty pochodzące z tej części Europy, poznać projektantów, których nie spotkali na największych europejskich wydarzeniach związanych z designem. Z tych względów postanowiliśmy podczas Łódź Design 2011 w ramach Wystaw Specjalnych zaprezentować design wschodni” mówi Małgorzata Żmijska, Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

  Wybrane do tegorocznego programu wystawy nie pretendują do obiektywnego przeglądu zjawisk w naszej części Europy, jednak bardzo dobrze sygnalizują aktualne trendy. Definiują obszary zainteresowań i prezentują to, czego „nikt się po nas nie spodziewa”. Pokazują, że choć mamy inną historię i bagaż doświadczeń, umiemy uczynić z nich atut i siłę naszego projektowania. Czasem są swoistym protestem przeciw „zachodocentryzmowi”, który zdominował zarówno sztukę, jak i życie codzienne współczesnego człowieka, spychając Wschód Europy na margines krytyki europejskiej (wystawa i obudziłem się w Europie…).

  Wypromuj się!

  Jednym z celów, jaki konsekwentnie realizują organizatorzy festiwalu, jest promocja młodych, uzdolnionych projektantów. Z tej okazji już po raz czwarty zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu make me! Jest o co powalczyć, bowiem zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 20.000 zł, ufundowaną przez Ceramikę Paradyż – Mecenasa Głównego festiwalu. Firma ta już od 4 lat, czyli od początku istnienia festiwalu, wspiera jego organizatorów i co rok zaskakuje nowymi pomysłami. Projekty laureatów będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w trakcie festiwalu.

  make me! to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów Łódź Design Festival i jego wizytówka. Już po raz czwarty młodzi projektanci w wieku od 20 do 30 lat będą mieli szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce jury” – podkreśla Michał Piernikowski, wicedyrektor Łódź Art Center – organizatora festiwalu.

  Kolejnym kluczowym wydarzeniem jest Przegląd Szkół, który pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje unikatową możliwość promocji uczelni i przedstawienia przez nią swoich osiągnięć. Wystawy i pokazy multimedialne prezentują prace najzdolniejszych, często debiutujących studentów. W tym roku tematem wystawy Przeglądu Szkół jest „Tkanina”. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się temu, czym jest tkanina współcześnie i jakie są kierunki jej rozwoju. Niewiele jest rzeczy w naszym codziennym otoczeniu o tak długiej historii, jak tkanina. Towarzyszy nam od ośmiu tysięcy lat, zaspakaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Nieustannie ewoluuje, zachowując swoją tożsamość: wykorzystuje coraz to nowe tworzywa i technologie, odpowiada na zmieniające się ludzkie potrzeby i oczekiwania.

  Poznajemy Łódź

  Nieodłącznym elementem festiwalu Łódź Design są wystawy towarzyszące, dla których swoją przestrzeń otwierają liczne galerie, muzea, kluby, instytucje kultury i inne niezwykłe miejsca w mieście. Dzięki zaangażowaniu i współpracy partnerów festiwalu Łódź ponownie stanie się polską stolicą designu. Część wydarzeń odbywa się w przestrzeniach, które na co dzień są niedostępne. To niebywała okazja do poznania historii i nieznanych zakątków Łodzi.

  Tegoroczna, piąta edycja Łódź Design rozpocznie się 20 października i potrwa 10 dni. Oficjalnymi partnerami wydarzenia są m.in. Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj