VANITY FAIR – Fotografie ze zbioru F.C. Gundlacha

    249 gundlachFotografia mody kreuje wizerunek i trendy. Tworzy wyimaginowane ideały kobiecości, elegancji i atrakcyjności, a potem je niszczy. Opisuje kolektywne wyobrażenia o pięknie i dokumentuje zmianę zainteresowań kulturowych. Od najwcześniejszej fotografii studyjnej po dynamiczny plan zdjęciowy w zurbanizowanej przestrzeni, od surrealistycznych koncepcji po ironizowanie przemysłu modowego, od inscenizacji ubioru do supermodelki: ok. 200 dzieł z kolekcji Franza Christiana Gundlacha tworzy wystawę Vanity Fair, poświęconą tematowi mody i fotografii. Fotografii z późnych lat 20., które już przeszyły do historii, po całkiem nowe, świeże ujęcia. Wszystkie sugestywne i zapadające w pamięć. Wiele zapierających dech w piersiach.

    F.C. Gundlach to współczesny człowiek renesansu – legendarny fotograf mody (160 okładek i ok. 5 tys. stron o modzie dla czasopisma „Brigitte“), kolekcjoner dzieł sztuki, marszand, kurator i fundator. A przede wszystkim jeden z założycieli Domu Fotografii w jednej z największych hal wystawienniczych sztuki współczesnej i fotografii Deichtorhallen w Hamburgu. Dla Gundlacha fotografia mody nie była nigdy jedynie piękną grą pozorów, ale też instrumentem analizy stosunków społecznych i cywilizacyjnych form wyrazu. – Fotografie mody są zawsze interpretacjami i inscenizacjami. Reflektują i unaoczniają ducha współczesności i antycypują ducha przyszłości – mawiał. To postrzeganie wpływało także na jego nastawienie do sztuki w ogóle. Gundlach kolekcjonował i pokazywał dzieła, które odpowiadały jego wyobrażeniu piękna jako pryzmatu sprzeczności w świecie współczesnym, reflektujące obraz zewnętrzny człowieka – w modzie, pozach, mimice i gestach.

    Na wystawie zobaczymy fotografie m.in. Richarda Avedona, Lillian Bassman, Erwina Blumenfelda, Guya Bourdina, George‘a Hoyningen-Huene, George‘a Hurrella, Nicka Knighta, Davida Lachapelle, Edgara Leciejewskiego, Helmuta Newtona oraz oczywiście samego F.C. Gundlacha.

    KUNSTHALLE wien

    halle 1

    Museumsplatz 1

    A-1070 Wiedeń

    Wystawa czynna w dniach : 21 października 2011 – 12 lutego 2012

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj