Wszystko może być zabawą…

  Współczesne zabawki są kolorowe i na pierwszy rzut oka bardzo zachęcające. Ale czy są pożyteczne? Żyjąc w zabieganym świecie często zapominamy, że podstawowym celem zabawek nie jest zajęcie dziecka na pewien czas, a kreatywna i intrygująca nauka przez zabawę. Panele grające, ruszające się misie, śpiewające lalki dają gotowe rozwiązania i nie rozwijają pomysłowości dziecka. Co zatem możemy zrobić, żeby zainspirować nasze maluchy?

  Dzieci w wieku przedszkolnym bawią się wyobrażeniowo. To czas, kiedy najbardziej rozwija się ich kreatywność. Maluchy testują różne urządzenia, przedmioty i wymyślają ich dla nich zastosowanie. Zupa z klocków czy sukienka z zasłony są niczym innym jak przygotowaniem do dorosłego życia. Pozwólmy dzieciom uczyć się przez zabawę, nie dawajmy gotowych rozwiązań, a inspirujmy – powiedziała Agnieszka Dembska, Marketing Manager Wola.

  Naukowcy alarmują, że zbyt częste oglądanie kreskówek przyczynia się do zmniejszenia umiejętności koncentracji, a nawet logicznego myślenia naszych dzieci. Zachęcajmy zatem maluchy do kreatywności, popatrzmy co mamy w domu i stwórzmy nietypowe zabawki. Robiąc porządki w szafie, nie wyrzucajmy starych, czy za małych skarpetek. Mogą nam posłużyć jako narzędzie do rozwoju pomysłowości. Oto kilka inspiracji.

  Opakowanie na prezent lub skrytka na skarby.

  Skarpetki naszych maluchów bardzo często są kolorowe i wzorzyste, zupełnie jak papier do pakowania prezentów. Pokaż swojemu dziecku, że wykorzystując skarpetkę i kawałek wstążeczki może wyczarować najpiękniejsze opakowanie drobiazgu np. dla Babci. Takie opakowanie może posłużyć także do zabawy edukacyjnej – wręcz dziecku ukryty w skarpetce przedmiot i poproś, by zgadło co jest ukryte w środku.

  Kolorowy wazonik, pojemnik na flamastry.

  Nie musisz wydawać pieniędzy na kolejny wazon, czy pojemnik na przybory do rysowania i pisania na biurko. Wystarczy, że na pusty słoik, plastikowy kubek po jogurcie, czy puszkę konserw (sprawdź, czy puszka nie jest ostro zakończona, jeśli tak, musisz ją oszlifować papierem ściernym) naciągniesz kolorową skarpetkę i gotowe!

  Ubranko dla lalki

  Wyczarowanie ubranka będzie wymagało zniszczenia skarpetki. Jeśli nie chcesz mieć przerobionej całej garderoby, przypomnij dziecku, że do zrobienia kolejnych ubranek, musi Cię najpierw spytać o zgodę. A teraz wystarczą trzy otwory, albo odcięcie ściągacza i bluzka, sukienka i czapka gotowe.

  Pacynki

  Która z nas nie bawiła się pacynkami w dzieciństwie? Stworzenie skarpetkowego ludzika wymaga tylko doczepienia oczek, nosa i włosów. Jeśli nie chcesz doszywać poszczególnych elementów, możesz skorzystać z gotowych, naklejanych kamyków i świecących ozdób.

  Piórnik, etui

  Jak często brakuje nam etui na telefon komórkowy, okulary, czy długopis? Najprostsze rozwiązania są zawsze najskuteczniejsze.

  To tylko kilka przykładów jak wykorzystać zużyte elementy garderoby. Zaproponuj dziecku, by wymyśliło jeszcze więcej niekonwencjonalnych rozwiązań skarpetki, kto wie, może Cię zaskoczy?