Międzynarodowy Konkurs Nikon Photo Contest International 2010–2011 rozstrzygnięty

  Firma Nikon ogłosiła wyniki największego na świecie konkursu fotograficznego Nikon Photo Contest International (NPCI) 2010–2011. Nagrodę Grand Prix otrzymał Debarshi Duttagupta za zdjęcie pt. „Learning to fly” („Nauka latania”). W tegorocznej, 33 edycji NPCI udział wzięło ok. 23 tys. fotografów z 153 krajów i regionów, którzy zgłosili ponad 60 tys. zdjęć. Był to największy z dotychczasowych konkursów pod względem liczby uczestników i przesłanych prac.

  W tym roku zdjęcia były oceniane w dwóch kategoriach: „Temat dowolny” (zdjęcia oddające kreatywność osoby fotografującej) oraz „Energia” (fotografie odzwierciedlające „naturalną moc” obiektów oraz widoków inspirujących lub poruszających ludzi). Nagrodę główną Grand Prix, otrzymał pochodzący z Indii Debarshi Duttagupta za pracę pt. „Learning to fly” („Nauka latania”). Zdjęcie przestawia „człowieka-ptaka” lecącego na tle nieba ciemniejącego o zmierzchu.

  „Autor zwycięskiego zdjęcia uchwycił cenny moment. Opowiada ono historię małej rybackiej wioski poprzez pokazanie czynności wykonywanych codziennie przez całe pokolenia. Można poczuć przez chwilę smutek, wszak na całym świecie ludzie reagują podobnie na atmosferę zachodu słońca: nostalgicznym ukłuciem w sercu. Kluczem do sukcesu tego zdjęcia jest fakt, że ukazuje ono ten magiczny moment piękna, kiedy wieczór staje się nocą” – powiedział Hiromi Tsuchida, jeden z jurorów decydujących o przyznaniu nagrody Grand Prix.

  Learning to fly konkurs nikon

  „To zdjęcie wykonano w Waranasi w Indiach. Czysta energia, jaka bije od nurka jest naprawdę fascynująca. Było to życiowe doświadczenie. Nie potrafię oddać go słowami, choć udało mi się wyrazić je za pośrednictwem aparatu” – powiedział Debarshi Duttagupta, autor zwycięskiego zdjęcia.

  Poza Grand Prix Jury przyznało jeszcze 53 nagrody. Informacje na temat zwycięzców i ich prace można zobaczyć na stronie http://www.nikon-npci.com/eng/results/2010-2011/index.htm. Wybrane zdjęcia laureatów konkursu NPCI 2010–2011 będzie można również zobaczyć w Getty Gallery w Londynie, od 15 września do 13 października 2011 r.

  Konkurs Nikon Photo Contest International istnieje od 1969 r. Jednym z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na świecie. Mogą brać w nim udział zarówno profesjonaliści, jak i początkujący miłośnicy fotografii.

  Related Images:

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj