Inauguracja Polskiej Prezydencji w Madrycie – muzyka źródeł zachwyciła Hiszpanów !

  4 lipca 2011 na placu królewskim Plaza de Oriente w Madrycie rozbrzmiewała muzyka polskich gór. To był niezapomniany wieczór dla mieszkańców Madrytu i turystów przebywających w stolicy Hiszpanii, którzy usłyszeli kompozycje polskich mistrzów : Szymanowskiego, Góreckiego i Kilara zainspirowanych góralską muzyką źródeł.

  W muzyczną wędrówkę po Tatrach przenieśli widzów wspaniali muzycy : światowej sławy pianista Janusz Olejniczak oraz kwartet góralski Sebastiana Karpiela Bułecki, Atom String Quartet zdobywca tegorocznego „Oskara” melomanów jazzu w Łodzi, hiszpański kwartet smyczkowy Anima, perkusista Jan Młynarski, kontrabasista Michał Barański i Jan Smoczyński, ktory napisal aranzacje i gral na instrumentach klawiszowych. Dyrygował Paweł Olejniczak

  Na godzinę przed rozpoczęciem koncertu pojawiła się ciągnąca się wzdłuż Pałacu Królewskiego, imponująca kolejka widzów. Muzyka pochodząca z polskich gór zachwyciła i została nagrodzona gromkimi owacjami na stojąco.

  Koncert „Głosy Gór” inaugurował kulturalny program polskiej Prezydencji w UE w Hiszpanii i był zarazem pierwszym wydarzeniem plenerowego cyklu „Muzyka o zachodzie słońca” w ramach najważniejszego letniego festiwalu „Veranos de la Villa 2011” w Madrycie. Producentem koncertu jest Teatr Wielki – Opera Narodowa, producentem wykonawczym Jolanta Trykacz, Agencja Produkcji i Promocji 2T Vision Promotion. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

  Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest częścią Międzynarodowego Programu Kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011.

  W Polsce koncert „Głosy Gór” odbędzie się 15 października i 7 grudnia bieżącego roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie Na koncert zapraszają organizatory Teatr Wielki Opera Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl.