„Polish!”, czyli najlepsza polska sztuka współczesna

  Polish4

  Jaka jest polska sztuka współczesna? Czy widać w niej próby odcięcia się od trudnej przeszłości? czy artyści nadążają za najnowszymi trendami światowymi czy raczej stawiają na indywidualność?

  Album Polish!, przedstawiając prace najbardziej cenionych polskich artystów młodego pokolenia, daje nam odpowiedź na te pytania. Udowadnia, że polska sztuka współczesna rozwija się, zaskakuje i bawi się konwencjami. To nie samo malarstwo, ale też projekcje wideo, instalacje, filmy, a nade wszystko performance. To również próba zdefiniowania współczesnego świata, analiza człowieka i umiejscowienia go w społeczeństwie. To tematy takie jak fikcja i rzeczywistość, ludzka percepcja i jej granice, kanon estetyczny i łamanie go…   

  Najnowsza publikacja wydawnictwa Hatje Cantz to prezentacja 38 polskich artystów młodego pokolenia cenionych nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Album przedstawia takich twórców jak m.in.: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Dominik Lejman i Wilhelm Sasnal. Wielu z nich przyznano już znaczące wyróżnienia (np.”Paszport Polityki”), a prace ich można znaleźć w różnych zagranicznych galeriach.

  Prace każdego z artystów zostały omówione przez cenionego znawcę sztuki bądź kuratora. W książce znajdziemy więc 38 esejów i ponad 500 ilustracji przedstawiających najciekawsze prace.

  Album powstał we współpracy wydawnictwa Hatje Cantz z Żak I Branicka Foundation oraz Art Stations Foundation. Będzie go można kupić na początku czerwca m.in. w warszawskich księgarniach „Jak wam się podoba” oraz na stronie www.tmc.com.pl.