Wystawa WORLD PRESS PHOTO 2011 w Złotych Tarasach!

  01 Jodi Bieber

  Złote Tarasy głównym sponsorem wystawy WORLD PRESS PHOTO 2011 w Warszawie

  Najlepsze zdjęcia prasowe, nagrodzone w konkursie Word Press Photo 2011, będzie można podziwiać w Warszawie od 23 maja do 12 czerwca 2011 r. Wybrane przez jury fotografie zostaną zaprezentowane w centrum handlowym Złote Tarasy, co umożliwi wszystkim miłośnikom fotografii oglądanie ich całkowicie bezpłatnie w godzinach otwarcia galerii.

  Na wystawie WORLD PRESS PHOTO w Złotych Tarasach zostanie zaprezentowanych 177 fotografii, wybranych spośród 108 059 prac nadesłanych na 54. edycję konkursu. Wśród nich znajdzie się zwycięskie zdjęcie wykonane przez fotoreporterkę magazynu Time – Jodi Bieber z RPA. Ukazuje ono tragedię 18-letniej Bibi Aishy, Afganki z prowincji Uruzgan, która została ukarana przez swojego męża obcięciem nosa i uszu za odejście od niego. Obecnie kobieta mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie przechodzi operacje rekonstrukcji utraconych części ciała. Poprzez tę dramatyczną, pojedynczą historię jurorzy wskazują na problem, jakim jest traktowanie kobiet nie tylko w Afganistanie.

  W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 5691 fotografów. Jury przyznało nagrody 55 z nich w 10 kategoriach. Wśród laureatów znalazło się także dwóch Polaków: Filip Ćwik z agencji Napo Images, który zdobył III nagrodę w kategorii „Ludzie i wydarzenia” za fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie smoleńskiej oraz Tomasz Gudzowaty za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku (II miejsce w kategorii „Sport”). Wyróżnienie honorowe przyznano serii zdjęć wykonanych przez górników podczas ich 69-dniowego uwięzienia na głębokości 700 metrów w kopalni w San José w Chile.

  Ekspozycja najlepszych fotografii prasowych świata składać się będzie z 64 paneli. Wszyscy odwiedzający galerię będą mogli obejrzeć je bezpłatnie w godzinach otwarcia centrum.

  Poniedziałek – Sobota : 9:00 – 22:00

  Niedziela : 9:00 – 21:00

  Złote Tarasy to wielofunkcyjny kompleks, który powstał w samym sercu Warszawy. Obiekt mieści się między ulicami: Złotą i Emilii Plater oraz Dworcem Centralnym i Al. Jana Pawła II. Jego symbolem jest pofalowany szklany dach o powierzchni 1 hektara. Nazwa Złote Tarasy nawiązuje do ulicy Złotej i do architektury budynku. Kaskadowo rozmieszczone tarasy obejmują dwa place miejskie – wewnętrzny z fontanną oraz zewnętrzny, otoczony restauracjami. Na pięciu poziomach centrum klienci znajdą ponad 200 marek handlowych, kilkadziesiąt restauracji i kawiarni, kluby muzyczne, kino oraz szereg punktów usługowych. W centrum działa czteropoziomowy podziemny parking na 1200 samochodów. Projekt i funkcjonalność obiektu została już wielokrotnie nagrodzona. Złote Tarasy są zdobywcą tytułu najlepszego projektu komercyjnego na świecie (MIPIM Architectural Review Future Project Awards).

  fot. w artykule: Jodi Bieber