Duma Afryki na AfryKamerze 2011

  Life Above All Film Review

  Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera 2011” odbędzie się od 26 maja do 2 czerwca w warszawskiej Kinotece oraz na www.iplex.pl. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach sekcji: AFROSELEKTA (filmy fabularne), AFRODOCS (sekcja dokumentalna), AFROSZORTY (sekcja krótkometrażowa) oraz „AfryKamera Repliki” – lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski.

  Już 26 maja rozpocznie się 6. edycja AfryKamery – jedynego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalu filmowego, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczne pokazy zostały wyselekcjonowane z listy ponad 150 filmów, które zostały zgłoszone przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

  Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Duma Afryki” – znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postaci w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy, niż zwykle, rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu.

  Jednym z ważniejszych tytułów jest film „Atleta” („Atletu”) w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia). Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Edynburgu oraz na MF Afrykańskim w Taryfie, opowiada niesamowitą historię zwycięstwa etiopskiego biegacza Abele Bikila wbrew wszelkim przeciwnościom losu – pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku wygrywając maraton na boso. Jest to historia wielkiego triumfu, ale i tragicznego upadku, który nie złamał siły ducha wielkiego sportowca.

  „Przede wszystkim życie” („Life, Above All”) w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) – wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie „Un Certain Regarde” na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów – poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco. Pomimo znacznej konkurencji w RPA w 2010 zgarnął u siebie w kraju wszystkie możliwe nagrody (DIFF, SAFTA) i znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.  

  „Pegaz” („Pegase”) w reżyserii Mohamed Mouftakir (Maroko) – tegoroczny zdobywca najważniejszej afrykańskiej nagrody filmowej, czyli Etalon d’Or de Yennenga. Jest to przepięknie zrealizowany debiut filmowy, który w sposób intrygujący, a zarazem niejednoznaczny i wielowarstwowy snuje opowieść z pogranicza jawy i snu (niczym z kina Davida Lyncha).

  W programie jest też coś dla młodzieży i rodzin – film „Africa United!” w reżyserii Debs Gardner-Paterson. Niezwykle ciepły i przesiąknięty optymizmem film opowiada historię trójki dzieci, które nieświadome realnej odległości, decydują się na pieszą wędrówkę o długości 5000 km z Rwandy w celu uczestniczenia w Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA.

  W tym roku po raz pierwszy wybór najciekawszych tytułów z afrykańskiego mainstreamu. Tu mowa między innymi o nigeryjskim zagłębiu filmowym Nollywood. Jako fenomen na skalę kontynentu i dynamicznie rozprzestrzeniający się nie tylko w Afryce przemysł filmowy, wzbudza coraz większe zaciekawienie także w Polsce. Nowa generacja twórców filmowych odrzuca niskobudżetowe produkcje robione w trzy tygodnie, ale, zachowując estetykę i tematykę, zwraca się bardziej ku jakości niż ilości, podobnie jak było w przypadku indyjskiego Bollywood. Poza nigeryjskim mainstreamem jak „Inale” – musical, który kosztował milion dolarów, czy „Figurka” – esencjonalnie nigeryjski horror, pokazany nieco zawadiacki melodramat z Ghany „Elmina” oraz niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli „Kuduro – wojny uliczne”.

  KINOTEKA, PLAC DEFILAD 1

  Bilety: 18 zł (norm.), 15 zł (ulg.)
  Bilety na AFROKIDS oraz pokazy slajdów: 12 zł

  Karnet w przedsprzedaży w Kinotece – przy zakupie min. 10 biletów cena po 12 złotych.

  Karnet w przedsprzedaży na www.eZapisy.pl: 10 biletów za 120 złotych.

  UWAGA: Oferta przedsprzedaży ważna tylko do 26 maja!

  „AfryKamera Repliki” – lokalne edycje festiwalowe odbędą się w następujących miastach:

  Gdańsk: Kino Kameralne – 1 czerwca – 5 czerwca
  Kraków: Kino Pod Baranami – 30 maja – 5 czerwca
  Poznań: Kino Muza i Kino Rialto – 27 maja – 2 czerwca
  Wrocław: Kino Warszawa, Sala NOT – 2 czerwca – 5 czerwca

  Bilety są już dostępne w kasach kin oraz na stronie www.eZapisy.pl.

  Więcej informacji o festiwalu www.afrykamera.pl

  Organizator: Fundacja FilmGRAMM

  Patronat honorowy: Grupa Ambasad Afrykańskich

  Współorganizator kinowy: Kinoteka

  Partnerzy zagraniczni: Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Ambasada Republiki Angoli, Ambasada Republiki Francuskiej, Ambasada Królestwa Maroka, Ambasada Federalnej Republiki Nigerii, Ambasada Republiki Portugalskiej, Ambasada Republiki Południowej Afryki, Instytut Camoes, Instytut Francuski w Warszawie

  Partnerzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Akcja Humanitarna, Hoop Polska, Nowy Wspaniały Świat, Krytyka Polityczna, Cafe Baobab, Brussels Airlines, Adventure Explorers, Staromiejski Dom Kultury, arabia.pl

  Wsparcie: PISF, Marszałek Pomorski