Silni Wikingowie, słodki śledź, Pippi Pończoszka… Weź udział w Dniu Szwecji!

  sweden1Już 7 maja w samo południe dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zagłębić się w szwedzkiej kulturze i tradycji, zasmakować narodowych przysmaków czy nauczyć się podstawowych zwrotów z języka szwedzkiego w ramach warszawskiego Dnia Szwecji. Na uczestników tego wyjątkowego święta czekają liczne atrakcje tj. warsztaty malarskie, koncerty, spotkania z artystami oraz wiele innych. W tym roku imprezę wesprze także firma Husqvarna.

  Poznaj swojego północnego sąsiada!

  Szwecja to wyjątkowy kraj, który słynie z surowego klimatu i krajobrazu, nagrody Nobla, świetnej literatury, słodkiego śledzia… A to dopiero początek listy. Sposobność do zgłębienia swojej wiedzy o Szwecji i jednocześnie wspaniałej zabawy w gronie najbliższych pojawi się już 7 maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Dzień Szwecji oferuje mnóstwo atrakcji, m.in. teatr dziecięcy, warsztaty malarskie, koncerty, spotkania z autorami i malarzami, wystawy, zabawy i konkursy.

  Szwedzka literatura od wielu lat zdobywa serca czytelników z całego świata. Z rozrzewnieniem wspominamy przygody niesfornej Pippi Pończoszanki czy perypetie dzieci zamieszkujących osadę Bullerbyn. W ostatnim czasie obserwowany jest również boom szwedzkiej literatury kryminalnej. Na listę światowych bestsellerów trafiły książki takich pisarzy jak: Stieg Larsson, Leif GW Persson, Camilla Läckberg, Henning Mankell. Wspaniałych autorów nie zabraknie również w trakcie Dnia Szwecji. Swoją obecnością zaszczycą nas Karin Wahlberg, Mari Jungstedt.

  Dla osób ceniących sobie dobrą muzykę również nie zabraknie atrakcji. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników Dnia Szwecji dwa niezwykłe koncerty: grupy Timoteij oraz studenckiego chóru „Ostro Choros”.

  Zespół Timoteij tworzą cztery, piękne, jasnowłose Szwedki, które w zawrotnym tempie podbijają Europę swoimi utworami. Ich pierwsza płyta „Längtan” (Tęsknota) ukazała się w 2010 roku i osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży.

  Chór „Ostro Choros” koncertuje nieprzerwanie od 1982 roku. Jego atutem jest niezwykła różnorodność wykonywanego repertuaru – od pieśni Bellmana poprzez angielskie kolędy, muzykę poważną, musicalową, aż do współczesnego popu w nowej aranżacji.

  Moc atrakcji…

  7 maja każdy, kto odwiedzi Plac Zamkowy w Warszawie na pewno znajdzie coś ciekawego dla siebie. Już od godziny 10:00 będzie można oglądać wystawy popularnych szwedzkich malarzy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Na specjalnie zaaranżowanym trawniku, pod okiem specjalistów, dzieci będą mogły spróbować swoich sił w trakcie warsztatów malarskich. Na najzdolniejszych czekają atrakcyjne nagrody.

  W trakcie całej imprezy, w wyznaczonej strefie, prezentować będą się firmy o szwedzkim rodowodzie, w tym Husqvarna. Będzie to niepowtarzalna okazja zapoznania się z ich ofertą produktową. Oddzielną atrakcją będą także tradycyjne kulinaria podane na szwedzkim stole, jak na przykład: Kottbular – kuleczki mięsne, śledź w śmietanie, szynka po skandynawsku i wiele innych.

  Szczegółowy program Dnia Szwecji;

  Godzina Wydarzenie – Plac zamkowy
  10:00 Wystawa szwedzkich malarzy
  12:00 Oficjalne otwarcie Dnia Szwecji

  Warsztaty malarskie dla dzieci

  Start pierwszego konkursu
  Wystawa Oszczędzaj energię i zadbaj
  o ekologię

  12:30 Teatr dziecięcy
  15:00 Zapytaj Lecha
  15:30 Ogłoszenie wyników pierwszego konkursu
  16:00 Występ „Ostro Choros”
  17:00 Start drugiego konkursu
  18:30 Ogłoszenie wyników drugiego konkursu
  19:00 Występ „Timoteij”
  Godzina Wydarzenie – STAROMIEJSKI DOM KULTURY (Rynek 2 na Starówce)
  11:00 – 14:30 Spotkania ze szwedzkimi pisarkami
  i dziennikarzami
  16:00 Pokaz filmu dokumentalnego:
  „Maggie vaknar på balkongen”

  Husqvarna – Szwedzka tradycja

  Swój wkład w to niecodzienne wydarzenie ma także firma Husqvarna. Została założona w szwedzkim mieście Huskvarna, skąd wzięła się jej nazwa. W mieście tym znajduje się małe muzeum dotyczące tego przedsiębiorstwa. Husqvarna powstała w 1689 roku i początkowo swoją działalność koncentrowała na produkcji broni dla szwedzkiej armii. Z czasem rozszerzała swoją produkcję, oferując między innymi maszyny do szycia, silniki zaburtowe czy motorowery. Czyni ją to jedna z najstarszych firm technicznych na świecie. Podobnie jak w przeszłości, także i dziś Husqvarna z sukcesem stara się spełniać oczekiwania swych klientów, poprzez ciągłe udoskonalanie swoich produktów.

  Grupa Husqvarna jest największym na świecie producentem wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Grupa jest także europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających, a także sprzętu tnącego i narzędzi diamentowych przeznaczonych dla przemysłu budowlanego oraz kamieniarskiego. Oferta firmy zawiera produkty przeznaczone dla użytkowników indywidualnych jak i profesjonalnych.

  W trakcie Dnia Szwecji Husqvarna zaprezentuje swoje najnowsze produkty dostępne w ofercie. Jednym z nich będzie nowoczesna kosiarka samojezdna – Automower®. Ten nowoczesny robot koszący występuje w czterech wersjach kolorystycznych, symbolizujących żywioły: pomarańczowy – ogień, brązowy – ziemię, biały – powietrze oraz niebieski – wodę. Mogą one samodzielnie realizować koszenie, niezależnie od kształtu trawnika, obecności przeszkód (np.: rośliny, mała architektura ogrodowa), ukształtowania terenu czy pogody. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych kosiarki te są: ekonomiczne, ciche i bezpieczne w użytkowaniu. Są w pełni profesjonalnymi maszynami dbającymi o systematyczną pielęgnację trawnika oraz o środowisko naturalne – nie wydzielają niepożądanego dwutlenku węgla do atmosfery, ani innych szkodliwych spalin. Ponadto Automower® charakteryzuje się ciekawym, nowoczesnym wzornictwem. Więcej na temat tej samojezdnej kosiarki znajdą państwo pod adresem: http://youtu.be/Dxw_Ffs0itY

  Goście będą mieli możliwość zaczerpnięcia fachowych porad, samodzielnej oceny efektów pracy sprzętu i poznania pełnej oferty szwedzkiego koncernu. Dla najmłodszych Husqvarna zaplanowała gry, zabawy i konkursy, m. in. na najlepszy projekt pilarki oraz kosiarki wykonany dowolną techniką. Nagrodami w tych rywalizacjach będą pilarki – zabawki, wydające dźwięk prawdziwej piły spalinowej oraz z ruchomym łańcuchem tnącym!

  ***

  Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2010 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj