Zakończył się kolejny etap konkursu – Wilanów dla młodych talentów

    Sylwia Lewandowska

    Muzeum Pałac w Wilanowie, w ramach programu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów”,  zorganizował „Ogólnopolski międzyszkolny konkurs na rekonstrukcje ubioru historycznego oraz stroju inspirowanego modą rokokową”.

    W jury konkursu zsiadała m.in Jaga Hupało (stylistka fryzur), Magdalena Soszyńska (magazyn mody HOT), Grzegorz Matląg (projektant mody) oraz historycy sztuki.

    „Poziom prac konkursowych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, długo debatowaliśmy i nie mogliśmy się zdecydować komu mamy przyznać nagrodę. Bardzo się cieszę, że konkurs się odbył, mam nadzieję, że dzięki temu poznamy kilka naprawdę wyjątkowych talentów.” Mówi Maria Zielińska – autorka konkursu.

    Konkurs skierowany był do młodych osób ze szkół średnich i policealnych, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze szkół o profilach: odzieżowym, plastycznym, fryzjerskim, projektowania i stylizacji ubioru oraz wizażu i charakteryzacji. Muzeum Pałac w Wilanowie jako instytucja, która pielęgnuje tradycje narodowe i kulturowe w zakresie sztuki i obyczaju, pragnęła przez inicjatywy twórcze pogłębić wiadomości o historii i kulturze XVIII wieku. Konkurs,  został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

    Prace oceniane były w dwóch kategoriach: rekonstrukcje i inspiracje, zarówno indywidualnie jak i grupowo.  Efekty całorocznego wysiłku i zaangażowania uczestników będzie można oglądać podczas wystawy Powab rokokowej mody od 1-26 czerwca 2011.

    W kategorii „Rekonstrukcje” będziemy mogli podziwiać zachwycające suknie dworskie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki, markizę de Pompadour, oraz toaletę dworską królowej Francji Marii Antoniny, znaną z obrazu Élisabeth L. Vigée-Lebrun. Zobaczymy też ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor z białą batystową koszulą i krótkimi spodniami do kolan, białe pończochy i skórzane trzewiki z kokardami na podbiciu. Zachwycą repliki polskich ubiorów narodowych, prawdziwe perełki rekonstrukcji wzorów i rodzajów materii, wykonane przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Kategoria „Inspiracje” – to istny zawrót głowy, fajerwerki młodości, świeżości pomysłów, kolorów i fantazji. Te niezwykłe kreacje trzeba koniecznie zobaczyć, gdyż trudno je opisać słowami.” – mówi autorka programu Maria Zielińska

    Podczas Gali finałowej, która odbędzie się 31.05.2011 roku o godz. 13:00 w Sali białej Muzeum Pałacu w Wilanowie uczniowie otrzymają nagrody, które ufundowała firma Łucznik oraz fundacja bankowa im. Leopolda Kronenberga.

    Fotografie– Olga Skoczylas

    Stylizacja– Grzegorz Matląg

    Fryzury i makijaż – Jaga Hupało – Create Hair

    Modele – Alicja Frączek, Nika – MLstudio, Mateusz Kołtunowicz

    Patronat honorowy
    Minister Edukacji Narodowej

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj