Zakończył się kolejny etap konkursu – Wilanów dla młodych talentów

  Sylwia Lewandowska

  Muzeum Pałac w Wilanowie, w ramach programu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów”,  zorganizował „Ogólnopolski międzyszkolny konkurs na rekonstrukcje ubioru historycznego oraz stroju inspirowanego modą rokokową”.

  W jury konkursu zsiadała m.in Jaga Hupało (stylistka fryzur), Magdalena Soszyńska (magazyn mody HOT), Grzegorz Matląg (projektant mody) oraz historycy sztuki.

  „Poziom prac konkursowych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, długo debatowaliśmy i nie mogliśmy się zdecydować komu mamy przyznać nagrodę. Bardzo się cieszę, że konkurs się odbył, mam nadzieję, że dzięki temu poznamy kilka naprawdę wyjątkowych talentów.” Mówi Maria Zielińska – autorka konkursu.

  Konkurs skierowany był do młodych osób ze szkół średnich i policealnych, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze szkół o profilach: odzieżowym, plastycznym, fryzjerskim, projektowania i stylizacji ubioru oraz wizażu i charakteryzacji. Muzeum Pałac w Wilanowie jako instytucja, która pielęgnuje tradycje narodowe i kulturowe w zakresie sztuki i obyczaju, pragnęła przez inicjatywy twórcze pogłębić wiadomości o historii i kulturze XVIII wieku. Konkurs,  został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

  Prace oceniane były w dwóch kategoriach: rekonstrukcje i inspiracje, zarówno indywidualnie jak i grupowo.  Efekty całorocznego wysiłku i zaangażowania uczestników będzie można oglądać podczas wystawy Powab rokokowej mody od 1-26 czerwca 2011.

  W kategorii „Rekonstrukcje” będziemy mogli podziwiać zachwycające suknie dworskie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki, markizę de Pompadour, oraz toaletę dworską królowej Francji Marii Antoniny, znaną z obrazu Élisabeth L. Vigée-Lebrun. Zobaczymy też ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor z białą batystową koszulą i krótkimi spodniami do kolan, białe pończochy i skórzane trzewiki z kokardami na podbiciu. Zachwycą repliki polskich ubiorów narodowych, prawdziwe perełki rekonstrukcji wzorów i rodzajów materii, wykonane przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Kategoria „Inspiracje” – to istny zawrót głowy, fajerwerki młodości, świeżości pomysłów, kolorów i fantazji. Te niezwykłe kreacje trzeba koniecznie zobaczyć, gdyż trudno je opisać słowami.” – mówi autorka programu Maria Zielińska

  Podczas Gali finałowej, która odbędzie się 31.05.2011 roku o godz. 13:00 w Sali białej Muzeum Pałacu w Wilanowie uczniowie otrzymają nagrody, które ufundowała firma Łucznik oraz fundacja bankowa im. Leopolda Kronenberga.

  Fotografie– Olga Skoczylas

  Stylizacja– Grzegorz Matląg

  Fryzury i makijaż – Jaga Hupało – Create Hair

  Modele – Alicja Frączek, Nika – MLstudio, Mateusz Kołtunowicz

  Patronat honorowy
  Minister Edukacji Narodowej

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj