„Dramaturgia Plakatu” – grafika teatralna w Muzeum Plakatu w Wilanowie

  Franciszek Starowieyski Frank V

  Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wystawę „Dramaturgia Plakatu” prezentującą plakaty projektowane dla Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka. Towarzyszyć jej będą spotkania ze znanymi twórcami grafiki teatralnej oraz aktorami.

  Plakat teatralny jest pierwszą interpretacją spektaklu oraz artystyczną wypowiedzią na jego temat. Wystawa obejmie prace powstałe od początku istnienia teatru, aż po plakaty najnowsze, promujące sztuki z bieżącego repertuaru. Dzieła wielkich mistrzów polskiego plakatu, takich jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski, Roman Cieślewicz, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy, zostaną skonfrontowane z pracami autorów aktualnie kształtujących wizerunek grafiki teatralnej, m.in. Joanny Górskiej, Jerzego Skakuna, Roberta Czerniawskiego czy Bartka Arobala. Uzupełnieniem tej ekspozycji będą zdjęcia ze spektakli, do których powstały zaprezentowane plakaty, a także projekty kostiumów teatralnych.

  Wystawa w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpocznie się 16 kwietnia 2011 r. i potrwa do 19 czerwca 2011 r. W tym czasie będą organizowane również warsztaty graficzne, spotkania ze znanymi twórcami plakatu oraz aktorami Teatru Dramatycznego.

  Plakat jest niezależną dziedziną sztuki. Posiada własny język, własną semantykę potrzebną do stworzenia obrazu, za pomocą którego oddziałuje na widza. To właśnie ów obraz wywołuje u odbiorcy pożądane skojarzenia, wyzwala emocje i stanowi nie tylko o wartości artystycznej samego plakatu, ale przede wszystkim o jego funkcjonalności – mówi Maria Kurpik, Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. – Nic więc dziwnego, iż teatr, dziedzina sztuki wiecznie poszukująca, przekraczająca zastane wyobrażenia, jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla twórców plakatu. W ubogiej, dwuwymiarowej przestrzeni starają się oni przedstawić za pomocą znaku graficznego dzieło stworzone talentami wielu ludzi teatru – aktorów, reżysera, scenografa. Plakat powstały do konkretnego spektaklu jest dziełem złożonym, wynikiem połączenia wrażliwości i inteligencji wielu wybitnych twórców. Zatem, jak żadna z innych dziedzin artystycznych, ma szansę wykraczania poza przyjęte konwencje. Ten wolny świat wyobraźni, pozbawiony rygorów formalnych, to przestrzeń, w której rodzą się dzieła wybitne, ponadczasowe. Określany mianem sygnału lub obietnicy plakat teatralny, drażniąc, prowokując, inspirując wyobraźnię widza, jest zapowiedzią przeżycia czegoś wyjątkowego, czegoś, co może spełnić się jedynie w teatrze. To doskonała symbioza zrodzona nie z konieczności, ale wzajemnej fascynacji.

  O Muzeum Plakatu w Wilanowie:

  Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.

  Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:

  • w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00
  • od wtorku do piątku w godzinach 10.00 -16.00
  • w soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj