Prasownie należy do najmniej lubianych czynności. Niestety – wymięte po praniu ubrania wymagają odpowiedniego wygładzenia. Wybór właściwego żelazka może wpłynąć na zmianę podejścia do prasowania. Spośród dostępnych na rynku tego typu sprzętów „małego AGD”, trzeba tylko wybrać odpowiedni model, który zagwarantuje nam szybkie, a przy tym dokładne uprasowanie pogniecionych tkanin.
Typów żelazek można wymienić co najmniej kilka. Jednak najbardziej popularne i zarazem najczęściej spotykane w domach są żelazka parowe. Urządzenia tego typu opierają swe działanie na wytwarzaniu pary z wody znajdującej się w specjalnym zbiorniczku, umieszczonym z reguły w korpusie urządzenia. Można je spotkać w sklepach w wersji przewodowej i bezprzewodowej.
Podstawowe parametry
Do najważniejszych parametrów, ułatwiających wybór żelazka parowego, zaliczamy przede wszystkim rodzaj stopy, jej odporność na zarysowania, moc oraz stopień wytwarzania pary wodnej.
Stopa żelazka to element, który się bezpośrednio styka się z prasowanym materiałem. Powinna być trwała i odporna na zarysowania. Od jej kształtu i wykonania zależy wygoda i skuteczność prasowania. Stopa mocno zwężona z przodu pozwoli na dokładniejsze wyprasowanie trudno dostępnych miejsc przy mankietach rękawów czy między guzikami. Z kolei ułożenie wzdłuż boków stopy otworów przepuszczających parę wodną, pozwoli na lepsze rozłożenie jej strumienia na prasowanej tkaninie – mówi Paulina Szczepaniak z firmy First, wyłącznego dystrybutora marki First Austria w Polsce.
Bazę stopy zawsze stanowi aluminiowa płyta, która ma za zadanie przewodzić ciepło. Rozgrzane aluminium przywiera do tkanin i nie jest odporne na zarysowania, w związku z czym w większości żelazek dodatkowo na płytę nakłada się powłokę wykonaną z innego materiału: teflonu, stali nierdzewnej oraz ceramiki. Najczęściej spotykane żelazka wykończone są ceramiką, odporną na zarysowania, które w wyniku nagromadzenia mogą utrudniać utrzymanie powierzchni stopy w czystości.
Moc decyduje o szybkości nagrzewania się żelazka parowego. Im większa, tym szybciej stopa osiągnie odpowiednią temperaturę do prasowania. Najbardziej optymalna moc dla urządzeń tego typu wynosi 2200 W do 2400 W. Dzięki temu szybciej reagują na zmiany zmniejszenia temperatury oraz skuteczniej wytwarzają parę wodną.
Zakres wytwarzania pary w żelazkach parowych kształtuje się w przedziale od 20 do 50 gramów na minutę. Wyższa zdolność wytwarzania pary umożliwi bardziej wydajne prasowanie. Na przykład: do rozprostowania rzeczy bawełnianych wystarczy wytworzenie pary na poziomie 35 g/minutę. W tej sytuacji nie da się jednak uniknąć prasowania z dwóch stron. Żelazko, które produkuje parę na poziomie 50 g/minutę, pozwoli na skutecznie wygładzenie obu warstw tkaniny.
Dodatkowe funkcje
Po sprawdzeniu podstawowych parametrów, przed zakupem żelazka warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ułatwia korzystanie z tego typu urządzenia. Do najczęściej spotykanych należą: dodatkowe uderzenie pary, umożliwiające szybkie, miejscowe zwilżenie tkaniny; blokada kapania, zapobiegająca wyciekaniu wody z żelazka; spryskiwacz wody, pozwalający na miejscowe spryskanie wodą tkaniny w szczególnie zagniecionym miejscu, czy funkcja samooczyszczania, dzięki której w łatwy i szybki sposób można udrożnić kanaliki parowe gromadzące osad z wody.
Odpowiedni wybór
Na koniec warto sprawdzić, czy dane żelazko parowe posiada rozwiązania zwiększające komfort użytkowania. Powinno posiadać antypoślizgową rączkę, która zabezpiecza przed wyślizgnięciem się urządzenia z dłoni i zapewni swobodę prowadzenia po prasowanej tkaninie. Szeroki otwór wlewowy, który zagwarantuje wygodne wlanie wody do żelazka oraz wystarczającą długość przewodu sieciowego, co w przypadku wyboru żelazka przewodowego, nie ograniczy ruchów podczas prasowania.
Dzięki temu dobrze dobrane żelazko z pewnością odmieni spojrzenie na nielubianą z reguły czynność prasowania. Poświęcenie chwili czasu i odrobiny uwagi na wybór urządzenia jest zatem dobrą inwestycją.