Minimalizm i przestronność – czyli jak aranżować salon

  MM Collection zestaw wypoczynkowy Como

  Umiejętne dobranie mebli, dodatków czy kolorystyki to zadanie tylko z pozoru proste dla każdego. Jakich zasad przestrzegać, aby nie wprowadzić do salonu niepotrzebnego chaosu, ale jeszcze bardziej go powiększyć?

  Współczesne wnętrza kreowane przez specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz, zachwycają swoją designerską stylistyką, umiejętnie wykorzystaną przestrzenią i funkcjonalnością dopracowaną w każdym najmniejszym detalu. Sztuka ta, w ogromnej mierze sprowadza się do minimalistycznego i estetycznego wykorzystania najnowszych trendów wnętrzarskich.

  Im mniej tym lepiej

  W nowoczesnych aranżacjach króluje obecnie drewno – jednak zdobione regały czy szafy odchodzą już do lamusa, a na ich miejsce wchodzą elementy pozbawione wszelkich niepotrzebnych detali. Chcąc zachować w naszym mieszkaniu dużą przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem będą meble o prostej, geometrycznej formie.- mówi Magdalena Bosak z MM Collection producenta luksusowych zestawów wypoczynkowych. Coraz częściej miejsce foteli lub zestawów wypoczynkowych z zagłówkami zajmują pufy oraz szerokie, niewysokie kanapy narożnikowe z niskim oparciem.

  Aby meble współgrały z kolorystyką wnętrza – odcień ścian powinien być jasny, pastelowy i neutralny. Często warto też zdecydować się na ściany w tradycyjnym, białym kolorze – gdyż to głównie biel nadaje wrażenia czystości, świeżości, jednocześnie optycznie powiększając przestrzeń. Szczególnie ostrożnie należy eksperymentować z sufitem. Ważne, aby jego odcień był jaśniejszy od ścian, w przeciwnym wypadku niekorzystnie obniży pomieszczenie i wywoła wrażenie przytłoczenia. – dodaje Magdalena Bosak z MM Collection

  Ze względu na panujący w dużym salonie minimalizm i prostotę, meble często stają się głównym elementem dekoracyjnym. Szczególnie dużą uwagę należy przywiązać do dodatków i akcesoriów. Aby salon nie stracił swojej przestronności, obowiązuje zasada – im mniej kolorów, tym lepiej. Mimo to, warto przełamać monotonię wyrazistymi ozdobami takimi jak wazon czy obraz w odcieniu intensywnej czerwieni. Świetnym pomysłem może okazać się narzuta w żywych barwach zieleni czy fioletu, oraz dekoracyjne poduszki niedbale rzucone na designerską, jednobarwną kanapę.

  Narożnik w roli głównej

  Kluczowym punktem  naszego salonu jest oczywiście miejsce, gdzie możemy wylegiwać się oglądając telewizję, słuchając muzyki czy popijając czerwone wino wieczorami. Wygodna sofa lub duży zestaw wypoczynkowy w centralnej części pomieszczenia, to mebel na który powinien pozwolić sobie każdy – zwłaszcza jeśli umożliwia mu to duża przestrzeń w salonie. Taki rzucający się w oczy element wygląda bardzo ekskluzywnie i gustownie, pod warunkiem, że tkanina obiciowa pozbawiona jest wzorów i deseni. Główną rolę odgrywa w tym przypadku kolor i faktura materiału. W aktualnych trendach aranżacji wnętrz dominują ciemne, jednolite tkaniny – szare bądź czarne – gdyż kojarzą się one z elegancją, estetyką i nadają wnętrzu harmonii

  Należy pamiętać, by unikać „niebezpiecznych” szczegółów, które mogą zakłócić harmonię naszego salonu, i optycznie ograniczyć jego przestrzeń. Bogate wzornictwo, zbyt duża ilość kolorów czy przede wszystkim brak naturalnego światła to elementy, których zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać. Najważniejsze, aby całość aranżacji tworzyła relaksujący minimalistyczny klimat, który będzie nam towarzyszył każdego wieczora.