„Opakowywanie i rozpakowanie ciała – strategie przetrwania w sztuce”

  Logo spotkanie

  spotkanie z Agnieszką Sosnowską w ramach cyklu PONOWOCZEŚNI / NIENOWOCZEŚNI

  14 marca 2011 (poniedziałek), godz. 19.00 klubokawiarnia Bratnia Szatnia

  wstęp wolny!

  Spotkanie poświęcone będzie tematowi opakowywania i rozpakowywania ciała, budynków oraz mimikrze w sztuce jako strategii przetrwania. W planach: towarzyszące spotkaniu działania performatywne.

  W 1968 roku, na potrzeby filmu Kantor ist da, zrealizowany został Ambalaż ludzki. Na samym środku ogromnego, pustego placu widzimy Marię Stangret ustawioną na podwyższeniu, nieruchomo, z rękoma ułożonymi blisko siebie. Jej ciało staje się coraz mniej widoczne, w miarę przybywania nowych warstw papierowej taśmy, którą zostaje owinięta. Cała operacja opakowywania jest rozciągnięta w czasie, aż do momentu, w którym spod kolejnych warstw papieru widoczny jest już tylko mały fragment twarzy.

  „Rozpakowanie”  to jedno z kluczowych działań Szajny. Słynne „debalaże” są niejako opozycją i polemiką z „ambalażami” Tadeusza Kantora…To nie tylko gra przeciwieństw, oscylowanie między wewnętrznością i zewnętrznością. Chodzi tu o coś więcej, o różnicę na polu filozoficznym.

  Agnieszka Sosnowska – doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP UW, zajmuje się współczesnym teatrem i nowymi mediami, pracuje także w CSW Zamek Ujazdowski w programie A-i-R Laboratory (Artist in Residency).

  O projekcie:

  Projekt Ponowocześni / Nienowocześni to cykl spotkań, poświęconych obecności tradycji awangardowych we współczesnej kulturze i sztuce, dla których punktem wyjścia jest działalność artystyczna twórców Teatru Studio, Jerzego Grzegorzewskiego i Józefa Szajny.