„Opakowywanie i rozpakowanie ciała – strategie przetrwania w sztuce”

    Logo spotkanie

    spotkanie z Agnieszką Sosnowską w ramach cyklu PONOWOCZEŚNI / NIENOWOCZEŚNI

    14 marca 2011 (poniedziałek), godz. 19.00 klubokawiarnia Bratnia Szatnia

    wstęp wolny!

    Spotkanie poświęcone będzie tematowi opakowywania i rozpakowywania ciała, budynków oraz mimikrze w sztuce jako strategii przetrwania. W planach: towarzyszące spotkaniu działania performatywne.

    W 1968 roku, na potrzeby filmu Kantor ist da, zrealizowany został Ambalaż ludzki. Na samym środku ogromnego, pustego placu widzimy Marię Stangret ustawioną na podwyższeniu, nieruchomo, z rękoma ułożonymi blisko siebie. Jej ciało staje się coraz mniej widoczne, w miarę przybywania nowych warstw papierowej taśmy, którą zostaje owinięta. Cała operacja opakowywania jest rozciągnięta w czasie, aż do momentu, w którym spod kolejnych warstw papieru widoczny jest już tylko mały fragment twarzy.

    „Rozpakowanie”  to jedno z kluczowych działań Szajny. Słynne „debalaże” są niejako opozycją i polemiką z „ambalażami” Tadeusza Kantora…To nie tylko gra przeciwieństw, oscylowanie między wewnętrznością i zewnętrznością. Chodzi tu o coś więcej, o różnicę na polu filozoficznym.

    Agnieszka Sosnowska – doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP UW, zajmuje się współczesnym teatrem i nowymi mediami, pracuje także w CSW Zamek Ujazdowski w programie A-i-R Laboratory (Artist in Residency).

    O projekcie:

    Projekt Ponowocześni / Nienowocześni to cykl spotkań, poświęconych obecności tradycji awangardowych we współczesnej kulturze i sztuce, dla których punktem wyjścia jest działalność artystyczna twórców Teatru Studio, Jerzego Grzegorzewskiego i Józefa Szajny.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj