POŻĄDANIE… WCZORAJ I DZIŚ

  NIELEGALNE ZWIĄZKI GRAŻYNA PLEBANEK

  Wspólna premiera dwóch audiobooków „Niebezpieczne związki” i „Nielegalne związki”

  Już 14 lutego, w Walentynki, wspólna premiera dwóch audiobooków, opowiadających o wielkim pożądaniu – klasyki gatunku, „Niebezpiecznych związków” Choderlosa de Laclosa oraz „Nielegalnych związków” polskiej współczesnej autorki, Grażyny Plebanek.

  Pierwsza pozycja to znana powieść epistolarna, którą znamy chociażby z popularnego filmu o tym samym tytule. W wydaniu Biblioteki Akustycznej to nie zwykły audiobook, ale całe słuchowisko na wiele głosów.  Z kolei „Nielegalne związki”, nawiązujące tytułem do francuskiego klasyka, to współczesna powieść popularnej autorki, Grażyny Plebanek.

  szczegółowy opis audiobooków:

  NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI – CHODERLOS DE LACLOS

  KSIĄŻKA

  Najprzebieglejszy mężczyzna nie dorówna w fałszu najszczerszej kobiecie.

  „Niebezpieczne związki” narreszcie doczekały się wyjątkowego sluchowiska. Któż nie zna tej drapieznej, przewrotnej, okrutnej ale i zabawnej powieści o intrygach francuskich wyższych sfer XVIII wieku. Zbrodnia i zdrada to tylko przyczynek do blahej, frywolnej opowieści o tym, w co grają ludzie, a całość ubrana jest w listowny wielogłos uczestników zdarzeń. Pozornie niewinna zabawa naprawdę jest niebezpieczna. To historia nieprawdopodobnej obłudy, podłości, zdrady i bezwzględności. A wszystko w wyższych sferach, w rękawiczkach, koronkach, wśród złoceń i porcelany.

  Trudno byłoby nie pokusić się o wyjątkowe wydanie audiobooka. „Niebezpieczne związki” to sluchowisko, w którym biorą udział znane z wcześniejszych audiobookow Biblioteki Akustycznej głosy.

  AUTOR

  CHODERLOS DE LACLOS – (ur. 18 października 1741 w Amiens, zm. 5 września 1803 w Taranto) – francuski urzędnik, generał i pisarz, najlepiej znany jako autor powieści epistolarnej pt. Niebezpieczne związki (Les liaisons dangereuses).

  TŁUMACZ

  Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseudonim literacki Boy (ur. 21 grudnia 1874 w Warszawie, zamordowany 4 lipca 1941 we Lwowie) – polski pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, tłumacz literatury francuskiej, krytyk literacki i teatralny, lekarz, działacz społeczny. Przełożył na język polski wiele dzieł literatury francuskiej:

  Pieśń o Rolandzie, Wielki Testament François Villona, wszystkie sztuki Moliera, rozprawy Kartezjusza, cykl Komedii ludzkiej Balzaka, „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, dzieła Stendhala i wiele innych.

  NIELEGALNE ZWIĄZKI – GRAŻYNA PLEBANEK

  KSIĄŻKA

  Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona – Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On – Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga – Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.

  AUTOR

  GRAŻYNA PLEBANEK – zadebiutowała powieścią Pudełko ze szpilkami (2002; wyd. III W.A.B. 2010), nagrodzoną w konkursie literackim wydawnictwa Zysk i S-ka. Oprócz Dziewczyn z Portofino (W.A.B. 2005), które przyniosły jej rozgłos, wydała też Przystupę (W.A.B. 2007) i bestsellerowe Nielegalne związki (W.A.B. 2010). Absolwentka polonistyki, pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej”. Felietonistka „Polityki”, publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Lampie”, „Newsweeku”, „Elle”, „Pograniczach”, „Bluszczu”. W 2000 roku z Warszawy przeniosła się do Sztokholmu, od kilku lat mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety będzie można oglądać na wystawie w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.

  LEKTORKA

  Olga Miłaszewska – aktorka filmowa i telewizyjna, znana z takich produkcji, jak: „Miasteczko”, „Plebania”, „Rezerwat”, „Ryś” i wiele innych.