Kandydat do Oscara już w piątek w polskich kinach!

  Plakat B1 Pogorzelisko
  Poznaliśmy już wszystkich kandydatów do Oscara. Jest wśród nich wstrząsający film „Pogorzelisko“, doceniony już przez polskich widzów na Warszawskim Festiwalu Filmowym (zdobywca grand prix).

  Sześć filmów, które jest na tzw. Skróconej liście powalczą o Oscara w kategorii najlepszy film nie anglojęzyczny. Do nominacji zgłoszono aż 65 filmów, z których Akademia wybrała dziewięć, a z nich – 25 stycznia sześć, które uzyskały nominacje:

  Inne filmy nominowane w kategorii najlepszy film nie anglojęzyczny to:


  Biutiful” (Meksyk)
  Kieł” (Grecja)
  Hævnen” (Dania)
  Hors-la-loi” (Algieria)

  Oscary zostaną wręczone na gali 27 lutego.

  Rzadkością jest to, że polscy widzowie jeszcze przed przyznaniem statuetek mogą zapoznać się z docenionym przez Akademię dorobkiem filmowym. W tym roku stało się tak z „Pogorzeliskiem“, które trafia do kina już 28 stycznia.

  Mamy nadzieję, że polski widz, który docenił Pogorzelisko już podczas Waszawskiego Festiwalu Filmowego, z przyjemnością obejrzy w kinie kanadyjskiego kandydata do Oscara. – mówi Stefan Hałabiś, prezes Hagi Film, dystrybutora filmu. Pozytywne przyjęcie na WFF utwierdziło nas w przekonaniu, że to właśnie na takie kino czekamy w Polsce – mądre i poruszające.

  O filmie:

  Podczas lektury testamentu swojej matki u notariusza Lebela, rodzeństwo Jeanne i Simon Marwan otrzymuje dwie koperty przeznaczone dla ich ojca, którego uważali za zmarłego oraz dla brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia.

  Jeanne odnajduje w tym klucz do milczenia matki na kilka ostatnich tygodni przed śmiercią. Decyduje się natychmiast wyjechać na Bliski Wschód, by poznać nieznaną dotąd przeszłość swojej rodziny.

  Simon nie przywiązuje tak wielkiej wagi do pośmiertnej prośby matki. Jednak miłość do siostry zmusza go do dołączenia się do Jeanne w podróży do kraju przodków śladem matki, tak odmiennej od tej, którą znał.

  Wspierane przez notariusza Lebela rodzeństwo ponownie poznaje historię matki,  odkrywając tragiczne przeznaczenie wykute przez wojnę i nienawiść oraz… odwagę wyjątkowej kobiety.

  Adaptacja znanej sztuki Wajdi Mouawada „Incendies”, jest bulwersującym poszukiwaniem wtajemniczenia, które łączy horror wojny z siłą niezatartego dziedzictwa. To walka między spiralą nienawiści, a wielką siłą, by przetrwać.

  Informacja o reżyserze:

  Denis Villeneuve

  Urodził się w 1967 roku w Quebecu, w Kanadzie. Reżyser i scenarzysta. Studiował w l’Université du Quebec w Montrealu. Zrealizował wiele nagradzanych videoklipów i filmów krótkometrażowych. Jego debiut fabularny „Un 32 aout sur terre” (1998) prezentowany był na ponad trzydziestu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Telluride i Toronto. Dwukrotnie otrzymał Genie Award dla najlepszego reżysera za filmy „Maelström” (2001) i „Polytechnique” (2009). „Incendies” jest jego czwartym filmem fabularnym.

  Filmografia:

  2010 Incendies
  2009 Polytechnique
  2008 Next Floor (kr.m.)
  2006 120 Seconds to Get Elected (kr.m.)
  2000 Maelström
  1998 Un 32 aout sur terre
  1994 Rew FFD (kr.m.)
  1991 La course Europe-Asie (kr.m.)

  Informacja o dramaturgu

  Wajdi Mouawad

  Wajdi Mouawad, kanadyjski pisarz, aktor i reżyser w Libanie w 1968 roku. W wieku 9 lat, po wybuchu wojny domowej, musiał uciekać razem z rodziną do Francji. Po 6 latach przenieśli się do Kanady. Zamieszkali w Quebecu. W 1991 Wajdi Mouawad zrobił dyplom w Kanadyjskiej Państwowej Szkole Teatralnej, po czym założył wraz z Isabelle Leblanc założyli teatr Ô Parleur, który otwarto sztuką Makbet. Od 2000 do 2004 roku Mouawad był dyrektorem artystycznym Théâtre de Quat’ Sous w Montrealu. Sztuki jego autorstwa („Scorched” i „Tideline”) były ekranizowane, wystawiane przez liczne teatry. W 2002 został uhonorowany Chevalier de l’Ordre National des Arts et des Lettres i w 2004 nagrodą Prix de la Francophonie.

  Informacja o Hagi Film

  HAGI Film to jedna z najstarszych firm dystrybucyjnych w kraju – w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

  W 2007 roku została podjęta decyzja o rozpoczęciu dystrybucji kinowej. Do tytułów wprowadzonych przez Hagi Film do kin należą: „”Moja krew”, „Happy Wkręt”, „Jeszcze dalej niż północ”, „”Łowcy smoków”, czy „Jak stracić przyjaciół” plasujące się w czołówkach rankingów filmowych. Do kin trafiły ostatnio takie filmy jak  „Śmietnisko”, „Iluzjonista”, „Królestwo zwierząt” czy „Uprowadzona: Alice Creed”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj