Elektronika w 2011 – bezprzewodowo i w trzech wymiarach

  wvil camera
  Co nowego w elektronice w 2011 roku, co będzie popularne i jakie gadżety będą walczyły o serca i portfele konsumentów? O tym jakich nowości można się spodziewać i jakie trendy w elektronice będą dominować, opowiada przedstawicielka redcoon.pl

  W pogoni za iPad’em

  Firma Apple po raz kolejny pokazała, że potrafi wyznaczać trendy, które określają rozwój niektórych gałęzi elektroniki. Inni producenci podążają ścieżką wyznaczoną przez producenta z Kalifornii. Dlatego też przyszły rok będzie dla nich  próbą uzyskania jak największego kawałku rynkowego tortu.

  -Oprócz mocnej pozycji iPada należy spodziewać się dynamicznych działań ze strony Samsunga, którego Galaxy Tab, miał premierę w ostatnim kwartale ubiegłego roku, zaś to czy uda mu się konkurować z Apple pokaże właśnie 2011 rok. Można się także spodziewać zainteresowania francuskimi tabletami Archos, zwłaszcza napędzanym Androidem Archos 70 – mówi Paulina Pilecka-Domin, Marketing Manager redcoon.pl

  Tablety często posiadają funkcję odczytu elektronicznych książek, jednak jeśli chodzi o komfort czytania, to nie mogą konkurować z e-czytnikami, których zaletą jest nieosiągalna dla tabletów jakość tekstu. Dodając do tego wysoki kontrast i możliwość czytania tekstu nawet w ostrym słonecznym świetle, co najbardziej upodabnia e-czytniki do tradycyjnych książek, nie należy się dziwić, że 2011 rok będzie do nich należał.

  -Potwierdza to gwałtowny wzrost zainteresowania czytnikami w końcówce ubiegłego roku, który stale się utrzymuje. W tej chwili ich rozwój ogranicza w zasadzie jedynie uboższa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych książek, oferta tytułów książek elektronicznych – opowiada przedstawicielka redcoon.pl

  Telewizor 3D bezprzewodowo on-line

  Kolejnym dostrzegalnym trendem jest poszerzanie funkcjonalności  telewizorów. Nie tylko będą umożliwiały cieszenie oczu trójwymiarowym obrazem, ale będą mogły także bezprzewodowo łączyć się z siecią.

  -W ostatnim kwartale zanotowaliśmy 200% wzrost sprzedaży telewizorów z technologią 3D i nic nie wskazuje na to, żeby miała spaść. Dominują marki LG i Panasonic, za którymi podążają Samsung i Philips. Natomiast technologia telewizorów 3D, z których będzie można korzystać bez okularów nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, żeby takie urządzenia zdobywały rynek  w 2011 roku. Przykładowo prezentowane na targach IFA 2010 telewizory niektórych marek nie gwarantowały obrazu wysokiej jakości – mówi Paulina Pilecka-Domin.

  Zauważalnym trendem będzie możliwość bezprzewodowego podłączenia telewizora do sieci. Technologicznie nie jest to żaden problem, ponieważ już dziś telewizory mogą być podłączone do sieci – co prawda w ograniczonym zakresie ze względu na możliwość surfowania tylko po określonych stronach. Jednak wkrótce telewizor będzie pełnoprawnym narzędziem do korzystania z Internetu.

  -Na świecie pojawiają się także telewizje nadawane przez Internet, które będzie można odbierać na ekranie telewizorów, niemniej w Polsce nie powinniśmy się jeszcze spodziewać takich propozycji, nawet, jeśli same telewizory będą technicznie umożliwiały korzystanie z nich ­– mówi Marketing Manager redcoon.pl

  2011 rok będzie czasem telewizorów LED, które cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Redcoon.pl notuje 250% wzrost zainteresowania tym sprzętem w ostatnim kwartale 2010 roku w zestawieniu z poprzednimi kwartałami.

  -Warto jeszcze dodać, że telewizor, odtwarzacz DVD czy konsole będą razem współpracować i komunikować się przy pomocy sieci bezprzewodowej, co sprawi,  że zamiast każdego urządzenia z osobna, będziemy w łatwy sposób korzystać z domowego centrum rozrywki.

  W zakresie obrazu bezwzględnie dominować będzie technologia HD, z tego względu raczej niełatwo będzie zdobyć mocną pozycję projektorom.

  Projektory nie podbijają polskiego rynku. Pomimo ich miniaturyzacji i spadających cen, mają znacznie mniejszy udział w rynku niż telewizory i w Polsce ten trend raczej się nie zmieni – dodaje Paulina Pilecka-Domin.

  Bezprzewodowa fotografia

  Jedną z najciekawszych nowinek technologicznych, które ukazały się na tegorocznych targach CES są aparaty robiące zdjęcia w technologii WVIL (Wireless Viewfinder Interchangeable Lens), co dosłownie można przetłumaczyć jako „Bezprzewodowy Wizjer Wymienny Obiektyw”. To, co jest szczególnie interesujące w tej technologii, to fakt, że sensor, dzięki któremu powstają zdjęcia, nie znajduje się w korpusie aparatu lecz w samym obiektywie. Dzięki temu można go używać niezależnie od korpusu. Zatem robienie zdjęć będzie możliwe samym obiektywem, zaś na korpusie znajdzie się duży, dotykowy wyświetlacz, ale zdjęcia będzie można przeglądać także na innych urządzeniach (np. smartfonach)

  Tańsze nośniki danych i starcie Blu-Ray z DVD

  Z pewnością będziemy mogli przechowywać coraz więcej danych i to malejącym kosztem. Będzie to wynikało z malejących cen nośników SSD. Oprócz tego rok 2011 ma być okresem, w którym Blu-ray na świecie zastąpi DVD.

  -W Polsce wciąż lepiej będą się sprzedawać płyty DVD. Wynika to między innymi z tego, że odtwarzacze Blu-ray są o wiele droższe niż DVD. Ale sprzedaż odtwarzaczy będzie wzrastać, zaś to, że większość filmów wydawana jest także na Blu-ray, w coraz niższych cenach, będzie temu sprzyjać ­­– mówi przedstawicielka redcoon.pl

  Warto także wspomnieć, że jak w każdej dziedzinie życia, tak i w sprzęcie elektronicznym producenci stawiają na energooszczędność proponowanych przez siebie rozwiązań. Stąd też nie powinno nas dziwić, że w 2011 roku jeszcze mocniej będzie to akcentowane.