Listopad z Zagadkami PLANETE

  Logo PLANETE
  Planete

  W kolejnym cyklu Zagadek PLANETE kanał zaskoczy widzów trzema premierowymi dokumentami. Portret Jana Himilsbacha, bohatera kultowego Rejsu, historia najbardziej znanego francuskiego konstruktora Gustava Eiffela oraz obraz walki b-boyów o tytuł mistrza breakdance’u to propozycje kanału na listopadowe weekendy.

  Zapalić papierosa w oczekiwaniu na własny chrzest w kościele i przykleić się w nowym garniturze kupionym na raty do dachu kina Muranów potrafił tylko Jan Himilsbach. Historia życia kultowego aktora widziana oczami jego przyjaciół, sąsiadów i ukochanej żony, „Basicy”, już w sobotę 6 listopada o godzinie 20:45, w dokumencie Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury. Ze wspomnień i archiwalnych nagrań ukazuje się portret charyzmatycznej postaci Himilsbacha – z jednej strony człowieka zmagającego się z problemem alkoholowym, z drugiej utalentowanego, zdystansowanego do życia aktora, pisarza, poety i …kamieniarza. W filmie nie brakuje wielu anegdot i fragmentów nagrań z udziałem Jana Himilsbacha, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii.

  Utalentowany architekt, pasjonat meteorologii i aerodynamiki, przedsiębiorca, humanista oraz ojciec rodziny to bohater kolejnego filmu. Już 13 listopada o 21:45 PLANETE przedstawi całą prawdę o jednym z najbardziej zasłużonych konstruktorów XIX wieku – Gustavie Eiffelu. Opowieść odsłoni całą prawdę o człowieku, który w historii świata zasłynął głównie, jako autor paryskiej wieży widokowej. Twórcy filmu Gustave Eiffel. Nie tylko wieża podążą śladami konstruktora, pokazując ogromny wpływ, jaki wywarł on na światowy dorobek architektoniczny. Kilkadziesiąt projektów mostów rzecznych, wiaduktów, dworców oraz śluz, a także projekt szkieletu Statuy Wolności – widzowie poznają pełny dorobek architekta oraz dowiedzą się o epokowych wynalazkach i projektach Eiffela, które znacznie wykraczały  poza czasy, w których żył.

  Zakręć się! to kolejny film z cyklu Zagadek, który wyemituje kanał PLANETE. Szesnastu najlepszych na świecie b-boyów spotyka się w Soweto, w samym centrum Afryki Południowej, by stanąć do walki swojego życia. Na miano mistrza świata w breakdance zasłuży tylko jeden z nich. Zakręć się! ukazuje wyjątkową formę widowiskowych zawodów, które ewoluowały przez ostatnie 30 lat by stać się światowym fenomenem i przenieść taniec z ulicy na wyżyny sztuki. Sześciu biorących udział w konkursie tancerzy z różnych zakątków świata zaskakuje umiejętnościami i niesamowitym wyczuciem rytmu, opowiadając w przerwach wyjątkową historię swojego życia. Emisja filmu na temat nowoczesnego tańca z hip-hopową muzyką w tle już  20 listopada o godzinie 22:35 w kanale PLANETE.

  Trailery oraz informacje o filmach, a także konkursy związane z listopadowymi propozycjami znajdują się na stronie www.zagadki.planete.pl.

  Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury – emisja 06.11 o 20:45, konkurs dotyczący filmu:  08.11 – 12.11

  Gustave Eiffel. Nie tylko wieża – emisja 13.11 o 21:45, konkurs dotyczący filmu:  15.11 – 19.11

  Zakręć się! – emisja 20.11 o 22:35, konkurs dotyczący filmu:  22.11 – 26.11