Feliks Warszawski dla Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

  W DABROWSKI fot Marcin Nowicki Allianz
  Waldemar Dąbrowski

  Podczas uroczystej gali 25 października 2010 w Hotelu Bristol wręczono Feliksy Warszawskie, nagrody teatralne stolicy za najwybitniejsze dokonania artystyczne minionego sezonu. Od 6 lat mecenasem nagród jest Grupa Allianz Polska.

  Od sezonu 2005/2006 prezes Grupy Allianz Polska, Paweł Dangel, z wykształcenia reżyser teatralny, przyznaje również honorową nagrodę Feliksa Warszawskiego dla osoby, która w szczególny sposób zasłużyła się teatrowi i wniosła istotny wkład w jego rozwój. W tym roku Feliksem Warszawskim został uhonorowany Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Opery Narodowej i jednocześnie Pełnomocnik Ministra ds. Obchodów Chopinowskich w 2010 roku. Doceniono przede wszystkim jego wkład w tworzenie nowoczesnego teatru operowego, ale nie tylko.

  – Ja osobiście ogromnie się cieszę, że przywrócił polskiemu baletowi należne mu miejsce, że ma odwagę sięgać po rzeczy nowatorskie i unikalne – powiedział Paweł Dangel, wręczając statuetkę Waldemarowi Dąbrowskiemu. – Ale nie można też pominąć jego ogromnego wkładu w uczczenie roku chopinowskiego, bo to gigantyczna praca. Ponad 2500 imprez w ramach obchodów – to na prawdę robi wrażenie. Nasza kultura potrzebuje takich managerów, ludzi, którzy by z podobną pasją pracowali na rzecz teatrów, muzeów, filharmonii.

  – Jestem wdzięczny wszystkim, z którymi mogłem się zetknąć na swojej drodze zawodowej, nietypowej, absolwenta Politechniki Warszawskiej, który w świecie teatru znalazł sens swojej obecności – powiedział Waldemar Dąbrowski, odbierając nagrodę. – Dziękuję również moim współpracownikom z Teatru Wielkiego. Jako Teatr mamy aspiracje europejskie, światowe nawet, i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy ukonstytuowali sens kultury warszawskiej według najlepszych standardów. Taki właśnie cel sobie stawiamy.

  Feliksy Warszawskie są przyznawane są twórcom teatralnym za artystyczne dokonania w warszawskich teatrach dramatycznych. Od sezonu 2009/2010 statuetki Feliksa wręczane są w sześciu kategoriach: Najlepszy reżyser, Najlepsza rola pierwszoplanowa męska i kobieca, Najlepsza rola drugoplanowa męska i kobieca oraz w kategorii, która po przerwie powraca do konkursu, czyli Najlepszy debiut.  O tym, do kogo trafią nagrody, decyduje jury złożone z przedstawicieli warszawskiego środowiska teatralnego. Laureaci, oprócz prestiżowej statuetki, otrzymują ufundowaną przez Allianz Polska nagrodę finansową.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj