Błękitna wdowa i fioletowa panna młoda

  gh2550 fioletowa panna młoda
  panna młoda w fiolecie

    Cy wiesz, że w 13 w. panny młode szły do ślubu w fioletowych sukniach? Kolor na przełomie wieków i w różnych kulturach ma odmienne, czasem zupełnie zaskakujące znaczenie.Ciekawa jest na przykład historia żółci. Żółty to kolor słońca, boga, uwielbiany przez… konie. W mrocznym średniowieczu uważany był za kolor zdrady i fałszu. Kojarzono go z prostytutkami i Żydami. Ludziom średniowiecza również nie przypadł do gustu zielony. Uważano go wręcz za kolor śmierci. Dzisiaj natomiast jest odwrotnie- zieleń oznacza fart w życiu, dobry los. Zielone są na przykład stoły w kasynach, dolary.

  Ciekawostką jest fakt, że kiedyś łączenie kolorów uważane było za czynność diabelską a zawód farbiarza uważany był za podejrzany, dlatego fiolet, zieleń i brąz były trudno dostępne. Dziwne jest to, że fiolet kiedyś uważano za symbol żałoby. W średniowieczu był kolorem trudnym do zdobycia, stać na niego było tylko bogatych duchownych. Może dlatego dzisiaj jest kojarzony z uduchowieniem i metafizyką?

  Ciekawe jest znaczenie błękitu w kulturze wschodu- w Iranie jest to kolor żałoby. U nas kolorem żałoby jest czerń, która w Chinach jest symbolem wody. Natomiast czerwień- kolor życia uwielbiają nie tylko komuniści. W Chinach w czerwień- kolor nadziei stroją się panny młode. A jaki jest twój ulubiony kolor?

   

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj