Pajacyk wspiera dzieci powodzian

  W niedzielę w warszawskiej restauracji Pod Gigantami odbyła się niezwykła, charytatywna aukcja Pajacyków w strojach zaprojektowanych przez największych polskich kreatorów mody. Dochód z drugiej edycji Kolekcji dla Pajacyka zostanie przeznaczony na rzecz dzieci pochodzących z rodzin, które ucierpiały podczas powodzi.

  Awangardowe, etniczne a nawet sportowe stroje zdobiące drewniane kukiełki, wzbudzały podziw licznie zgromadzonych gości, którzy z zapałem licytowali projekty: Jerzego Antkowiaka, Gosi Baczyńskiej, Natalii Jaroszewskiej, Evy Minge, Paprockiego&Brzozowskiego, Peggy Pawlowski, PLICHa, Teresy Rosati, Doroty Wróblewskiej, Janiny Ochojskiej oraz studentki SAPU – Anny Walickiej.

  Licytację poprowadzili Agnieszka Dygant i Tomasz Kot, ambasadorzy Kolekcji. Pierwsza pod młotek poszła kukiełka Pajacyka przybranego w strój zaprojektowany przez Janinę Ochojską, a następnie Pajacyki znanych projektantów. Za rekordową sumę 5 tys. zł sprzedano Pajacyka Doroty Wróblewskiej, która dodatkowo zaoferowała projekt sukni, stworzony specjalnie dla nowej właścicielki kukiełki. Podobną ofertę złożyła Teresa Rosati.

  Łącznie podczas aukcji zebrano 23.300 zł. „Te środki umożliwią Polskiej Akcji Humanitarnej sfinansowanie obiadów przez cały rok szkolny dla 44 dzieci pochodzących z terenów powodziowych. W obliczu ogromu spustoszeń, jakich dokonała powódź, Polska Akcja Humanitarna zdecydowała się przekazać pieniądze z tegorocznej edycji Kolekcji dla Pajacyka na dożywianie dzieci tych powodzian, którzy w powodzi utracili źródło dochodu. Zasady przyznawania dofinansowania na obiady dla dzieci powodzian są takie same, jak te obowiązujące w programie Pajacyk. O pomoc w sfinansowaniu posiłków występują placówki szkolne i świetlice” – mówi Janina Ochojska, prezes fundacji.

  W piątek, 28 maja br. PAH przekazała środki czystości, artykuły sanitarne i żywność poszkodowanym w powodzi mieszkańcom Sandomierza. Celem wyprawy, w której uczestniczyła między innymi Janina Ochojska było również rozeznanie sytuacji oraz potrzeb w najbardziej dotkniętych przez powódź miejscach.

  W chwili obecnej działania Polskiej Akcji Humanitarnej skupiają się na pomocy doraźnej, w tym na dostarczaniu artykułów pierwszej potrzeby do miejsc dotkniętych powodzią. Decyzje dotyczące zaangażowania w działania długoterminowe oraz ich ewentualnej formy zostaną podjęte w najbliższym czasie w zależności od wielkości środków jakie uda nam się zgromadzić. Obecnie, równolegle z dystrybucją artykułów pomocowych prowadzone jest rozpoznanie krótkoterminowych oraz długoterminowych potrzeb w poszczególnych gminach dotkniętych katastrofą.

  Akcję pomocową PAH dla powodzian można wspierać poprzez:

  • Zakup jednego z trzech zestawów pomocowych na stronie www.podarnik.gazeta.pl
  • Wysłanie SMS-a o treści „Powódź” na numer 7261 (Koszt SMS-a to 2 zł plus VAT)
  • Wpłatę dowolnej kwoty na konto: BPH 22 1060 0076 0000 3310 0015 9112
  • Przekazanie darowizny na konto statutowe fundacji: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Powódź”