Fryderyk 2010 Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku

  „To co czuję wyrażam muzyką” powiedziała Kayah przed swoim występem podczas niezwykłego koncertu „Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie Ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku”. Tego dnia w Bazylice oo. Salezjanów zabrzmiała nastrojowa muzyka, nie obyło się bez wzruszenia, łez i wielu wspomnień. Ta niezapomniana atmosfera koncertu na długo pozostanie w pamięci zaproszonych gości i telewidzów TVP1.

  W związku z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia 2010r tradycyjne gale wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej nie odbyły się. Organizatorzy dorocznej uroczystości ZPAV, Agencja STX JAMBOREE i Akademia Fonograficzna wraz z polskimi artystami w wyjątkowy sposób złożyli hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Jak mówili sami artyści, słów na temat tragedii padło i padnie wiele, a oni chcą wyrazić to co czują w sposób który potrafią najlepiej –poprzez muzykę i twórczość wybitnych autorów.

  Na scenie wystąpili Janusz Olejniczak,  Anna Maria Jopek, Bartłomiej Kominek, Kayah i Royal String Quartet, Kwartet Camerata, Nahorny Sekstet z Dorotą Miśkiewcz, Kwartet Wojciecha Karolaka, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska oraz Stanisław Soyka Kwintet. Podczas utworów wykonywanych przez Witolda Łukaszewskiego & Grand Piano oraz Agatę Zubel i Marcina Grabosza, można było także usłyszeć przejmującą recytację Krzysztofa Kolbergera.

  W finale koncertu artyści wspólnie wykonali utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, który niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie. Do grona artystów, którzy wystąpili już wcześniej na scenie, dołączyli: Ewa Bem, Piotr Cugowski, Kuba Badach Marcin Wyrostek, Adam Sztaba oraz Grupa MoCarta.

  „Gdzie słowo jest bezsilne zaczyna się muzyka” – tegoroczny koncert Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie Ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku” był potwierdzeniem tych słynnych słów, które wypowiedział Claude’a Debussy.

  Pomimo rezygnacji z tradycyjnej gali wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej w poniedziałkowy wieczór symbolicznie odczytane zostały nazwiska laureatów wybranych przez Akademię, jeszcze przed kwietniową katastrofą. Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie www.galafryderyk.pl. W tym roku Akademia Fonograficzna Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowała: Panią EWĘ DEMARCZYK (muzyka rozrywkowa) i Pana WOJCIECHA KAROLAKA (muzyka jazzowa).

  Po raz pierwszy Związek Producentów Audio Video przyznał specjalne wyróżnienia związane ze sprzedażą nagrań muzycznych w Polsce w formatach cyfrowych w 2009 roku: w kategorii Piosenka Polska i Piosenka Zagraniczna (na podstawie danych uzyskanych przez firmę Pentor Research International, między innymi z serwisu Muzodajna.pl). W tym roku nagrodzone zostały: Cyfrowa Piosenka Roku (Polska): Agnieszka Chylińska „Nie mogę Cię zapomnieć” oraz Cyfrowa Piosenka Roku (zagraniczna): Britney Spears „Womanizer”.

  Współpraca: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, BFA Audyt, Scena Polska

  Sponsorzy: Pepsi, Muzodajnia.pl

  Patronat honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego

  Partnerzy koncertu: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

  Partner branżowy: restauracja Herezja

  Patroni medialni koncertu: Program 1 Telewizji Polskiej, Radio ZET, portal Wirtualna Polska, firma AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Magayzn InStyle, Dwutygodnik Party. Życie Gwiazd, Portal mediamikser.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj