SOPOT FASHION DAYS 2010

  Sopot Fashion Days – wydarzenie modowe, którego tłem jest niepowtarzalna sceneria sopockiego molo – z roku na rok nabiera rozpędu. Po udanej zeszłorocznej edycji, podczas której zobaczyliśmy kolekcje znakomitych kreatorów mody z Europy Środkowej: Vitali V, Saveria Palatelli, BGN oraz Macieja Zienia, w tym roku wydarzenie potrwa już dwa dni – 1 i 2 maja. Czekają nas pokazy na plenerowym wybiegu ustawionym na sopockim molo oraz w luksusowych wnętrzach Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa. Specjalny projekt-niespodziankę z okazji dziesięciolecia swojej pracy pokażą Paprocki & Brzozowski, a Michał Starost zaprezentuje premierę swojej kolekcji stroi plażowych. Długo oczekiwaną nową kolekcję inspirowaną tradycjami marynistycznymi Pomorza pokażą gdyńscy projektanci Jola Słoma i Mirek Trymbulak.

  Zobaczymy również kolekcje projektantów z zagranicy: z Włoch przyjedzie Saverio Palatella, Alessandro de Benedetti, z Hiszpanii Custo Barcelona.

  Na sopockim molo swoje kolekcje zaprezentują młodzi, obiecujący projektanci, którzy powoli zdobywają coraz większe laury i tworzą własne marki. Będą to między innymi Katarzyna Hubińska (Atelier Pasja), Agnieszka Światły, Marek Witt, Anna Pitchuagina.

  Prócz pokazów odbędzie się wiele imprez towarzyszących, w tym wystawa Muzeum Sopotu zatytułowana „Modna pani w kurorcie”, przedstawiająca bogactwa stroju, detali, różnorodności utensyliów, które służyły eleganckiej kobiecie podczas pobytu w modnych kąpieliskach morskich. Pojawi się też kilka wydarzeń nietypowych – na przykład wystawa biżuterii z kapsli w Galerii Ambermoda czy Weekend Kapelusza organizowany przez Galerię Amberways.

  1 maja 2010, godz. 13.00

  wybieg na Molo

  prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

  Studio Mody Mona, Błażej Teliński, Agnieszka Światły, Anna Pitchouguina, Michał Starost, Aleksandra Markowska, Joanna Wysoczyńska, Agnieszka Tokarska, Ursula Ray, Tru Trussardi, Anna Horsecka, Marek Witt, Katarzyna Pokszan, Ewa Cylwik, Andrzej Małyska, Milita Nikonorov, Katarzyna Hubińska, Ewa Orzech, Agnieszka Gruszka

  godz. 19.00

  Gala Sopot Fashion Days

  Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa, Sala Columbus

  prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

  Mariusz Gliwiński, Custo Barcelona, Anna Horsecka, Katarzyna Konieczka, Forget-Me-Not/Plich, w finale wieczoru pokaz kolekcji Paprocki & Brzozowski oraz ekskluzywnej biżuterii Apart z diamentami

  2 maja 2010, godz. 19.00

  Sopot Fashion Days

  Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa, Sala Columbus

  prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

  Słoma & Trymbulak, Saverio Palatella, Studio Mody MONA, Aleksandro de Benedetti, Bożena Kamińska, Michał Starost

  IMPREZY TOWARZYSZĄCE

  Galeria Amberways, ul. Powstańców Warszawy 6 w Sopocie

  1 maja, godz. 14.00 – spotkanie z Beatą Miłogrodzką, projektantką kapeluszy
  1 maja, godz. 14.00 – spotkanie z Majką Kubit, przedstawicielką na Polskę butów
  Nicholasa Kirkwooda
  1 maja, godz. 16.00 – wernisaż Eugeniusza Salwierza, projektanta biżuterii
  2 maja, godz. 12.00 – happening ,,Kapelusze na Monciaku”

  Galeria Ambermoda, ul. Grunwaldzka 12-16 w Sopocie

  1 maja, godz. 13.00 wernisaż wystawy biżuterii z kapsli oraz wystawy fotografii i ekologicznych dodatków modowych Lidii Popiel

  Muzeum Sopotu

  Wystawa „Modna pani w kurorcie. Moda i obyczaje plażowe na przełomie XIX i XX w.”

  Wernisaż wystawy Jurka Bartkowskiego KOBIETY „LEŚNEJ”
  foyer Sheraton Sopot Hotel,  Conference Centem & Spa

  1 maja, godz. 18.00

  PAPROCKI & BRZOZOWSKI – MARCIN PAPROCKI I MARIUSZ BRZOZOWSKI

  Absolwenci Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2000 roku tworzą duet paprocki & brzozowski. Po kolekcji dyplomowej w 2002 roku zadebiutowali pierwszą autorską kolekcją w Warszawie w 2003, dzięki której zostali uznani Projektantami Roku 2004 przez miesięcznik „Elle”. Od tej pory projekty z metką paprocki & brzozowski kojarzone są z oryginalnymi pomysłami, zaskakują niebanalną konstrukcją, detalem i tkaninami.

  Projektanci mają na swoim koncie również nagrodę Stowarzyszenia Promowania Młodych Europejskich Talentów PROMETA-Kraków, Złotą Nitkę przyznaną w konkursie „Złota Nitka” w Łodzi, tytuł „Osobowość w Modzie i w Sztuce” zdobyty podczas piątej edycji gali „Moda i sztuka” we Wrocławiu. W 2008 roku Marcin i Mariusz otrzymali Honorową Złotą Nitkę przyznaną przez Międzynarodowe Targi Łódzkie oraz ponowny tytuł Projektantów Roku 2008 przyznany przez czytelniczki magazynu „Elle”.

  JOLA SŁOMA & MIREK TRYMBULAK

  Para gdyńskich projektantów mody, prowadzą w Gdyni salon krawiectwa miarowego Atelier. Tworzą klasyczne i awangardowe kreacje dla kobiet i mężczyzn na różne okazje a także na co dzień. Wykonują własne kolekcje, które wielokrotnie pokazywali szerszej publiczności na autorskich pokazach.

  Styliści, mistrzowie kuchni wegetariańskiej, autorzy bestsellerowych książek „Nakarmić duszę” i „Ubrać duszę’” oraz albumu „Doosha Project”. Są także autorami kulinarnych programów o kuchni wegetariańskiej Atelier Smaku.

  MICHAŁ STAROST

  Sopocki projektant mody. „Obszywa” cały świat. Pracuje dla ludzi show-biznesu i polityki. Współpracuje z BBC i CNN. Ubiera producentów, tworzy dla nich linię ubrań na sezon, stroje galowe. Pracuje z artystami scen muzycznych i klubowych. Tworzy kreacje erotyczne, prowokujące. Szyje kostiumy teatralne, stroje sceniczne, suknie balowe. Potrafi odkryć w kobietach, to, co najpiękniejsze.

  Jest ulubionym kreatorem znakomitej reporterki telewizji BBC Ewy Ewart. Wszystkie liczne nagrody przyznawane jej na całym świecie Ewart odbierała ubrana w kreacje Starosta.

  Forget – Me Not /PLICH

  Projektant zadebiutował w 1996 roku pokazem mody zorganizowanym w Zakopanem w Hotelu Orbis Kasprowy. Wybrał indywidualną drogę artystycznego rozwoju – ucząc się malarstwa u profesor Jadwigi Król-Wilczek i wokalu u profesor Olgi Szwajgier. Miało to duży wpływ na jego świadomość artystyczną, kreatywność i wrażliwość na piękno. Zdecydował się projektować modę.

  Marka PLICH zaistniała na polskim rynku w 2002 roku. Bardzo szybko przyciągnęła uwagę stylistów i mediów, znajdując swoich stałych odbiorców. Szyk i najwyższa klasa – oto dwie dewizy artysty. Projektant stawia nie tylko na unikalność kolekcji, ale także na najwyższą jakość wykończenia i staranny dobór włoskich tkanin. Tworzy dla osób ceniących indywidualność, delikatność, wyrafinowanie i nowatorstwo. Sekretem niezwykłego powodzenia marki PLICH jest także ogromna inwencja artysty, połączona z dogłębną znajomością technicznych i estetycznych arkanów projektowania mody.

  SAVERIO PALATELLA

  Jego pierwszą kolekcją była limitowana seria T-shirtów, które sprzedawał do największych włoskich domów mody. Coraz większe zainteresowanie jego projektami zaowocowało współpracą z Gentry Portofino oraz Papete of Riccone i Tender of Portofino. W 1988 roku został otwarty jego pierwszy showroom w Vauvileiers w Paryżu. Odniósł błyskawiczny sukces, a jego kolekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza we Włoszech i Francji, o czym dumnie informowały „Marie Claire” oraz francuska „Elle”. W latach 90-tych znalazł się na top liście „New European Fashion Designers”. Każda jego kolekcja wprowadza nowe zaskakujące rozwiązania znajdujące uznanie wśród klientów i projektantów.

  ALESSANDRO DE BENEDETTI

  Alessandro de Benedetti w latach 90. studiował projektowanie w Mediolanie i zaczął rysować komiksy inspirowane twórczością Giudo Crepaxa i Franka Millera. Do świata mody wszedł poprzez serię ważnych doświadczeń na polu międzynarodowym. Współpracując z Saverio Palatellą, w 1992 roku przeniósł się do Australii, gdzie projektował dla marki George Cross Sportswear. W 1994 wrócił do Europy, do Paryża, aby pracować w atelier Thierry Muglera. W 1998 roku przeniósł się do Włoch, aby zadebiutować na wybiegach Mediolanu ze swoją autorską kolekcją i budować własną markę. Przygotował również cykl „kolekcji inspirowanych”, które łączyły wrażliwość artystyczną z uważnym podejściem do cięcia i detalu.

  CUSTO BARCELONA

  Custo Barcelona to marka założona we wczesnych latach 80. przez braci Dalmau – Custo i Davida, którzy wiele podróżowali po całym świecie. Podczas swoich podróży poznali różne rodzaje sztuki, wiele kultur i filozofii, jak styl kalifornijskich surferów na południu USA czy psychodeliczny wygląd spotykany na północy kraju. Innowacyjny, pełen kolorów styl, który tam odkryli, stał się bazą marki, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowego stylu T-shirtów, wcześniej niespotykanego w Hiszpanii.

  Na przestrzeni lat Custo Barcelona poszerzali asortyment o różnego rodzaju dodatki do ich sztandarowych nadrukowanych topów, tworząc pełną kolekcję, która odzwierciedla specyficzny sposób życia.

  Dzisiaj Custo Barcelona jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną marką hiszpańską.

  BOŻENA KAMIŃSKA

  Sopocka projektantka, laureatka wielu nagród, między innymi Bursztynowej Kuli – nagrody studentów łódzkiej ASP przyznawanej za atrakcyjne wzornictwo. W kolekcjach inspirowanych światem roślin i kwiatów, przy wykorzystaniu naturalnych surowców, w sposób niebanalny prezentuje piękno bursztynu, którym jest zafascynowana.

  MARIUSZ GLIWIŃSKI

  Złotnik, projektant biżuterii. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Jest nie tylko miłośnikiem pracy w bursztynie, ale także jej wielkim propagatorem. To z jego inicjatywy powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, którego obecnie jest prezesem.
  Jest człowiekiem czynu, żeglarzem, wielkim podróżnikiem. Podróże są bardzo istotne w jego życiu, stanowią główną inspirację tworzenia. W 2009 roku po raz trzeci został uhonorowany statuetką w konkursie na najlepszy produkt wystawy „Designed in Poland”.

  KATARZYNA KONIECZKA

  Projektantka mody awangardowej, kostiumograf. Odrzuca pret-a-porter. Tworzy zawsze teatralne, widowiskowe kostiumy. Pierwsza kolekcja zatytułowana „The Cell” zdobyła jedno z dwóch wyróżnień przyznawanych przez władze szkoły na kierunku „Kostiumografia” na dyplomach MSKiPU 2008. Kolejne nagrody za kolekcję dyplomową otrzymała od portali internetowych kobiety.pl oraz irunway. Finalistka konkursu „Złota Nitka” 2009. Za kolekcję „Mascarade” otrzymała nagrodę od krytyków zagranicznych Diane Pernet (publikacja oraz przychylne recenzje znalazły się na blogu słynnej krytyk mody) i Robb’a Young’a (publikacja oraz pozytywne recenzje ukazały się na stronie vogue.com) w kategorii „premiere vision”. Do jej najważniejszych nagród należą: wyróżnienie od redaktor naczelnej magazynu „Fashion Magazine” oraz zaproszenie do półfinału Oscary Fashion 2009 bez eliminacji; trzecia nagroda w konkursie Re-Act Fashion Show 2009 za kolekcję „Ciało”; trzecia nagroda w konkursie Off Fashion 2009 w Kielcach oraz nagrody za najbardziej fotogeniczną kolekcję oraz wyróżnienie w postaci zaproszenia do prezentacji kolekcji na Warsaw Fashion Street; pierwsze wyróżnienie w kategorii dla profesjonalistów w konkursie „Czas Inspiracji” 2010.

  ANNA HORSECKA

  Projektantka biżuterii. Prace Anny Horseckiej to przede wszystkim fascynacja formami rzeźbiarskimi, a ukochanym tworzywem jest metal. Kiedyś fascynowała ją miedź, dziś do jej ulubionych należą srebro, stal, kryształy górskie oraz masa perłowa. W niektórych projektach dla podkreślenia efektu używa kamieni szlachetnych, jednak nie mają one zdominować głównego zamierzenia artystki, jakim jest ekspozycja formy i kształtu. Uwielbia łamać schematy, eksperymentować, nie stroni od ekstrawagancji. Inspiruje ją wszystko – od postaci eterycznej Dagny Przybyszewskiej, norweskiej muzy artystów, femme fatale sprzed 100 lat do współczesnej architektury, gdzie główne motywy to przestrzeń i regularność powtarzających się elementów.

  Biżuteria Horseckiej przeznaczona jest dla kobiet ceniących oryginalność, odważnych, łamiących standardy, lubiących się wyróżniać. Podkreśla osobowość i jest wizytówką właścicielki.

  EWA CYLWIK

  Na Uniwersytecie Warszawskim zajmuje się estetyką i kulturą wizualną, a w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru kończy naukę na kierunku projektowanie ubioru. Dotychczas zrealizowała dwie kolekcje. Jest perfekcjonistką. Jej projekty są minimalistyczne w wyrazie i dopracowane w konstrukcji. Często opierają się na eksperymentach z formą i efektem laserunku. Projektowanie jest dla niej wielowymiarowym procesem, po części wypadkową eklektycznych inspiracji, w większym stopniu jednak przemyślaną, koncepcyjną realizacją.

  AGNIESZKA GRUSZKA

  Gdyńska projektantka młodego pokolenia.. W swojej gdyńskiej pracowni tworzy głównie ubrania codziennego użytku, a także te na szczególne okazje. Upodobała sobie sukienki – na co dzień, sukienki na „od święta”, ślubne, a także dla kobiet w ciąży.  Lubi eksperymentować – projektowała papierowe sukienki, rzeczy z pleksi oraz drucianej siatki.

  KASIA HUBIŃSKA

  Ukończyła Technikum Odzieżowe oraz Włókiennictwo na Politechnice Łódzkiej. Od połowy 2004 roku prowadzi w Szczecinie atelier. Projektuje i wykonuje stylizacje na indywidualne zamówienia. Lubi łączyć dzianinę i wykonane ręcznie szydełkowe motywy z różnymi gatunkami tkanin, zamszem czy skórą. Specjalizuje się także w projektowaniu dodatków: biżuterii, torebek, pasków oraz wykonuje oryginalne zdobienia butów.

  ANDRZEJ MAŁYSKA

  Projektant biżuterii. Liczne podróże po dalekim Wschodzie sprawiły, że tworzy unikatowe i odważne kolekcje biżuterii pełnej kontrastów, różnorodności form. Głównym komponentem biżuterii, którą tworzy, są kamienie półszlachetne, egzotyczne drewno kamagong i bayong, żywica, róg bawoli. Jego kolekcje charakteryzują się niezwykłą dbałością o detale i perfekcyjnym wykończeniem. Przełamuje konwencje, ale jednocześnie tworzy biżuterię, którą założy każda kobieta.

  ALEKSANDRA MARKOWSKA

  Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowanie odzieży, obuwia
  i biżuterii. Pracuje także jako stylistka w gazecie „Logo”. Jej kolekcja „Cocoloco” zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Spotkania na zamku w Łęczycy”. Wielokrotnie brała udział w pokazach i konkursach mody. Finalistka konkursów OFF FASHION, „Prowokacje”, „Idą młodzi”, laureatka konkursu „Future in Fashion Polscy młodzi Projektanci vol.1”. Do tej pory zrealizowała dwie autorskie kolekcje ubiorów.

  MILITA NIKONOROW

  Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W projektowanych pracach najważniejszy jest dla niej sex appeal i niepowtarzalność. Ubiory podkreślają naturalne piękno kobiety. Doświadczenie zdobywała podczas wielu prestiżowych pokazów i sesji zdjęciowych: Prowokator 2003; Gala Mody „Prowokacje”, Lublin 2003 ; New Look Design; Warsaw Fashion Street, Warszawa 2007; OFF FASHION, Kielce 2008; Gryf Fashion Show, Szczecin 2008; Fashion, Music, Film, Łódź 2008; Week& Mody, Szczecin 2009, 2010; Milita Fashion Show, 2001–2010. Zajęła I miejsce „Perłową kreację” na Gali Mody „Prowokacje” w Lublinie w 2006 roku.

  ANNA PITCHOUGUINA

  Młoda projektantka urodzona w Rosji, na stałe przebywająca w Polsce. Jest tegoroczną absolwentką Międzynarodowej Szkoły Projektowania Ubioru i Kostiumografii w Warszawie. Studiuje też na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jako jedyna z Polski zakwalifikowana została do międzynarodowego konkursu organizowanego przez Arts of Fashion Foundation w San Francisco, brała udział również w Fashion Designer Awards, Atlanta Fashion Week, „NYC against HIV” Fashion Show i wielu innych.

  Odbyła staż w Nowym Jorku u światowej sławy projektanta Dereka Lam’a. Znalazła się również wśród dziesiątki młodych polskich projektantów wybranych przez Fundację Future in Fashion, która tworzy publikację „Young Polish Fashion Designers Album. Vol.1”.

  KATARZYNA POKSZAN

  Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w 2008 roku. Jej kolekcja dyplomowa znalazła się wśród Najlepszych Projektów Dyplomowych 2007/ 2008 magazynu „2+3D”. Podczas konkursu „Złota Nitka” 2004 kolekcja Katarzyny otrzymała wyróżnienie Jury Projektantów i wyróżnienie Jury Mediów. W 2005 roku zdobyła nagrodę główną w konkursie „Młodzi Projektanci Poszukiwani”, organizowanym przez telefonię komórkową Heyah. Rok później jej autorska limitowana kolekcja sygnowana „by Pokszan” została wprowadzona do ogólnopolskiej sieci sklepów House. Aktualnie współpracuje z firmą Boogie-Design, dla której projektuje torby i ozdoby galanteryjne z naturalnego filcu i skóry. Produkty zaprojektowane przez Pokszan dla Boogie-Design były pokazane między innymi na wystawie Etnodizajn, organizowanej przez muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz nominowane do wystawy prezentującej polski dizajn w Szanghaju w 2009 roku. Do tej pory projektantka zrealizowała siedem kolekcji ubiorów.

  URSULA RAY

  Ukończyła z wyróżnieniem Międzynarodową Szkolę Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie na kierunku projektowanie ubioru. Jej jedwabna, ręcznie malowana kolekcja dyplomowa została nagrodzona przez Young Polish Designers Foundation oraz portal kobiety.pl. Brała również udział w wystawie „Future” w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Poznańskiego Tygodnia Mody oraz na pokazie Gali Mody i Bursztynu, w ramach 16. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERIF w Gdańsku. Półfinalistka OFF FASHION 2008 w Kielcach.

  AGNIESZKA ŚWIATŁY

  Absolwentka Szkoły Projektowania i Stylizacji Ubioru we Wrocławiu. Laureatka Gryf Fashion Show 2008 i finalistka wielu prestiżowych imprez, jak New Look Design czy Oskary Fashion. Ma na swoim koncie cztery zupełnie różne kolekcje autorskie. Ciągłe poszukiwania, inspiracje i doświadczenie sprawiają, że projektantka wciąż odkrywa nowe, świeże spojrzenie na modę. Tworzy stroje bez zbędnych ozdobników, a ich nowocześnie zmodyfikowane konstrukcje zachowują klasyczny fason. Projektantka bawi się tkaninami, ich właściwościami i możliwościami. Stara się wydobyć z nich piękno i ukazać je w każdy możliwy sposób.

  BŁAŻEJ TELIŃSKI

  Najmłodszy uczestnik Sopot Fashion Days. Uczęszcza do Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie, jako specjalizację wybrał klasę tkaniny artystycznej. Inspiruje go muzyka. Zawsze tworzy pod nią. Projektując kolekcję najpierw szuka dobrej muzyki, dopiero później zabiera się za szkice. Dotychczas stworzył kilka kolekcji. Zafascynowany jedwabiem, szyfonem, parzoną wełną, matową taftą i satyną.

  Najbardziej lubi pracować na jedwabiu włoskim. Nie stroni od dodatków – wybiera długie sznury czarnych korali, ciężkie kolczyki, lateksowe rękawiczki, jak również ciekawe nakrycia głowy.

  AGNIESZKA TOKARSKA

  Projektantka ze Śląska. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. W kreacjach bawi się formą. Projektowaniem zajmuje się od 6 lat, pracując dla takich firm odzieżowych, jak Reporter, Greenpoint i Logoshop. Współpracuje z producentami odzieży w Chinach, Indiach i Bangladeszu. Jest finalistką konkursu „Pokaż się w Polsce”.

  MAREK WITT

  Absolwent szkoły mody w Dusseldorfie. Posiada wieloletnią praktykę w firmie Fries&sohn. Przygotował wiele kolekcji, m.in. damską dla firmy Laura Guidi. Stale współpracuje w zakresie visual merchandisingu z butikami w Warszawie. Uczestniczy w szeregu pokazów, przede wszystkim na terenie Niemiec i Polski. Jest autorem licznych artykułów na temat projektowania, stylizacji oraz kolorystki.

  ASIA WYSOCZYŃSKA

  W styczniu 2010 roku Joanna przystąpi do obrony swojej pracy dyplomowej na kierunku projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Jej kolekcje były pokazywane między innymi podczas pokazów New Look Design 2008, Warsaw Fashion Street 2008 i Fashion Philosophy – Fashion Week Poland 2009. W 2009 roku kolekcja „The taste of life” została zaprezentowana na londyńskim portalu internetowym poświęconym modzie: Not Just a Label (www.notjustalabel.com). Projekty Joanny Wysoczyńskiej były publikowane między innymi na łamach „Viva! Moda”, „K Mag” i na portalach internetowych: FashionIndie (www.fashionindie.com) oraz TheFashionisto (www.thefashionisto.com).  Stworzyła trzy autorskie kolekcje ubiorów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj