Moda i sztuka – z pozoru dwa odmienne światy, których fundament pozostaje jednak ten sam. Piękno i dbałość o detal – oto nici scalające te dziedziny w całość. Podobnie jak rzeźba czy obraz, ubranie także może być arcydziełem. Unikatowy projekt stworzony własnoręcznie ze szlachetnych tkanin, występuje w zaledwie kilku egzemplarzach i można go zdobyć wyłącznie od twórcy. To taki sam skarb, jak najbardziej pożądane dzieła sztuki.
Patrząc na współczesne trendy i produkcję ubrań na dużą skalę, można odnieść wrażenie, że prawdziwe rzemiosło gdzieś zaginęło. Bogate zdobienia, hafty, klamry – wszystkie te elementy, niegdyś uważane za niezbędne w eleganckich stylizacjach, w masowych projektach odchodzą w niepamięć. Cóż – w masowej produkcji ważna jest ilość a nie jakość.
Na szczęście, świat prawdziwych kreatorów mody nadal istnieje. Dla pasjonatów haute couture, istotny jest nawet najmniejszy detal projektowanego stroju. Jedną z takich nielicznych pasjonatek klasycznego krawiectwa jest Izabela Łapińska, nazywana nie bez przyczyny mistrzynią detalu. Artystka zwraca uwagę świata mody niepowtarzalnym stylem,
w którym na pierwszy plan wysuwa się właśnie dbałość o szlachetne, ręcznie wykonywane drobiazgi.
Odpowiedzialna moda
W czasach, gdy coraz większe aspekty życia anektują maszyny i sztuczna inteligencja,
to właśnie wykonywane ręcznie i z pietyzmem przedmioty okazują się największym luksusem. Nie chodzi tu wyłącznie o prestiż marki i logo, które widnieje na odzieży. Indywidualność w modzie wiąże się z ubiorem, który jest ponadczasowy i dzięki swojej jakości służy latami. To jednak nie wszystko – specjalnie zaprojektowany, skrojony na miarę strój w swoisty sposób wyraża jego właścicielkę, podkreślając jej osobowość i dodając szczypty elegancji.
– Dziś wolimy nosić bardziej dyskretne ubrania z logo schowanym w podszewce. Szukamy rzeczy, których nikt inny nie ma, pytamy o rodzaj wełny, rzeźbienie klamry, wzór na materiale. Interesuje nas historia danego stroju i jak go uszyto. Polki i Polacy coraz częściej chcą zainwestować w wysokiej jakości płaszcz, żakiet czy marynarkę – po to, by podkreślić swój styl, i korzystać z wybranych rzeczy przez długie lata – podkreśla projektantka Izabela Łapińska.
Piękno i elegancja nie ulegają trendom
Klasyczną elegancję znajdziemy w najnowszych propozycjach projektantki na sezon jesień – zima 2022/23. Kolekcja o nazwie Pantera to odzwierciedlenie siły kobiecości.
Inspiracją do powstania projektów stały się zabytki architektury rzymskiej tworzone przez wielkich mistrzów sztuki budownictwa, a także ikony pięknych, wyrafinowanych kobiet – Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Monica Bellucci. W kolekcji zwracają uwagę szlachetne tkaniny, intrygujące wykończenia i ręcznie robione zdobienia, takie jak wyszywane guziki, srebrne klamry. Uwagę przykuwają też detale – misterne koronki wyplatane ręcznie z metali szlachetnych, falujące rękawy jak kopuły wielkich bazylik, czy lejące tkaniny z wzorami
i uwypukleniami flokowanymi niczym struktury rzeźbionych fontann.
Jedyny taki egzemplarz na świecie!
Kolekcję wyróżniają doskonałej jakości płaszcze tj. Gunter, Ramona, Georgette, Anastasia. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ten ostatni. Płaszcz Anastasia to jedyny taki egzemplarz na świecie!
– Coraz więcej kobiet ceni sobie indywidualność. Przekłada się to także na zmianę myślenia
o modzie. Unikatowe projekty, tzw. „białe kruki”, to maksymalnie dopracowana odzież. Tutaj każdy nawet najmniejszy element ma własną historię i tworzy perfekcyjną całość – podkreśla Izabela Łapińska.
Ten wyjątkowy, finezyjny płaszcz jest niczym małe dzieło sztuki. Zdobi go koronka Sophie Hallette, stworzona z metalowych, usztywnianych nici oraz miękka, jedwabista podszewka. Całość wykonana jest z włoskiej tkaniny – szlachetnej domieszki wełny z jedwabiem
z błyszczącymi, srebrnymi drobinkami o wyjątkowym splocie. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy krój rękawów misternie połączonych w całość. Czysta poezja.
Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, ale czyż człowiek nie żyje piękniej w unikalnej szacie?