Sztuka wzbogaca wnętrze…jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Dobrze dobrany i odpowiednio oprawiony obraz, fotografia, grafika ożywiają i dodają charakteru wnętrzu, świadczą też o wrażliwości artystycznej jego właściciela. Co jednak zrobić w sytuacji gdy chcemy dbać o estetykę naszego wnętrza ale nie czujemy się znawcami sztuki, nie jesteśmy pewni czy nasz wybór obrazu lub fotografii jest odpowiedni oraz czy wybrany przez nas utwór artystyczny będzie dobrze komponować się z resztą domu? Aby wybór dzieła sztuki był wspaniałą zabawą, a nie trudnym i stresującym zadaniem, przedstawiamy kilka wskazówek, do których warto jest się odwołać, podczas poszukiwań odpowiedniej sztuki dla siebie.

Gdzie szukać?

Miejsc, w których możemy nabyć prace artystów jest wiele: antykwariaty, galerie, domy aukcyjne, Internet. Jednak gdy jesteśmy nowicjuszami i dopiero zaczynamy budować swoją kolekcję, możemy czuć się na rynku sztuki nieco zagubieni. W takiej sytuacji można oczywiście zasięgnąć porady u specjalisty, np. architekta czy dekoratora wnętrz, jednak przy odrobinie dobrych chęci możemy dokonać takiego wyboru samodzielnie lub jedynie z niewielką pomocą.

Dużym ułatwieniem dla początkujących nabywców dzieł sztuki, są internetowe galerie sztuki, które skupiają w jednym miejscu prace artystów z różnych dziedzin. Za pośrednictwem wirtualnej galerii, osoba zainteresowana kupnem, np. obrazu, zyskuje możliwość bezstresowego zapoznania się z całą ekspozycją na ekranie komputera, w domowym zaciszu lub innym dogodnym dla niej miejscu i czasie. Co więcej, może wybierać spośród kilkuset a nawet kilku tysięcy dzieł posegregowanych tak, by jak najbardziej ułatwić poszukiwania i wybór odpowiedniej fotografii, rzeźby, obrazu lub innego unikatowego przedmiotu: kategoriami, tematycznie, cenowo, wg techniki wykonania itp. To wszystko razem sprawia, że nawet najbardziej wybredny poszukiwacz znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb i budżetu.

Ponadto, osoby nie mające jeszcze doświadczenia w kupowaniu dzieł sztuki, w przypadku wątpliwości mogą zwrócić się (za pośrednictwem e-mail) z prośbą o pomoc do experta, czyli marszanda galerii, osoby z wykształceniem artystycznym, który chętnie udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania, doradzi i pomoże dokonać odpowiedniego wyboru. – Największą przyjemnością dla konesera sztuki jest zakup dzieła, zgodnie z jego własnym gustem i intuicją. Zdajemy sobie jednak sprawę, że osoby, które do tej pory nie miały styczności z rynkiem dzieł sztuki, mogą czuć się niepewnie wybierając spośród dużej ilości prac oferowanych w galerii, dlatego w każdej chwili mogą zwrócić się do mnie z zapytaniem lub prośbą, o poradę, np. w doborze odpowiedniego obrazu czy grafiki do wnętrza. Najważniejsze jednak by ostateczny wybór dzieła sztuki był zgodny z gustem kupującego – informuje Łukasz Pietrzak, współwłaściciel personalArt.pl – internetowej galerii sztuki.

Określ swoje gusta i preferencje

Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że punktem wyjścia do skutecznego zainwestowania w sztukę jest zastanowienie się co najbardziej nam się podoba. Utwór artystyczny na który padnie nasz wybór powinien skłaniać nas do refleksji, budzić emocje i uczucia. Nie sugerujmy się opinią osób trzecich, np. że ktoś uważa obraz który nas zachwyca za brzydki. Idąc dalej tym tropem – nie kupujmy obrazów abstrakcyjnych gdy sami wolimy pejzaże bądź realistyczne portrety. Dzieło sztuki i jego wybór jest bardzo osobisty i to dla nas wybrany obiekt powinien być źródłem radości oraz estetycznych doznań przez długie lata.

Wiedząc już jaki rodzaj sztuki najbardziej odpowiada naszym gustom, musimy dokonać jeszcze jednego wyboru – techniki wykonania dzieła, do dyspozycji mamy: malarstwo, fotografię, grafikę oraz rzeźbę.

Wybierz miejsce i rozmiar, uwzględnij proporcje

Kolejnym krokiem na drodze poszukiwań powinien być wybór miejsca, i co istotne – rozmiaru dzieła sztuki. Konieczne jest, aby podczas wyboru sztuki do wnętrza, mieć jasny obraz przestrzeni, w której zamierzamy ją umieścić. Pamiętajmy, że obraz, fotografia czy grafika muszą być dopasowane wielkością do rozmiarów pomieszczenia w którym zostaną wyeksponowane. Umieszczenie dzieła sztuki w nieodpowiednim otoczeniu może pozbawić je piękna, stłamsić jego siłę oddziaływania. I tak, np. należy unikać wielkich obrazów w małych wnętrzach, gdyż mogą przytłoczyć je swoimi rozmiarami, natomiast seria małych fotografii wyeksponowana na ścianie w dużym salonie, pozostanie trudna do dostrzeżenia i przez to niedoceniona. Ale uwaga! – niewielkie obrazki czy fotografie nie będą prezentować się dobrze również w ciasnych, wypełnionych dużą ilością kolorowych dodatków, pomieszczeniach – zginą wśród nadmiernej ilości barw i gadżetów. Te same zasady obowiązują w odniesieniu do rzeźby.

Co jednak robić w sytuacji gdy przyniesiony do domu obraz nie współgra z otoczeniem?

Po pierwsze, należy powiesić obraz w różnych miejscach – mimo iż nie prezentuje się on dobrze na ścianie, na której chętnie byśmy go widzieli, to może całkiem efektownie wyglądać w takim miejscu naszego domu, którego wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Jeśli jednak, pomimo usilnych prób, nie znajdziemy korzystnej przestrzeni dla naszego obiektu, możemy dokonać pewnych zmian w samym pomieszczeniu, np. przestawić meble, przemalować ściany bądź jedną ze ścian na neutralny kolor lub na kolor pasujący do barw obrazu. Czasem kluczem do udanego wyeksponowania wszystkich walorów sztuki jest prawidłowe oświetlenie – światło posiada cudowną moc ożywiania dzieł sztuki, należy jednak odpowiednio dobrać barwę oraz dopasować moc oświetlenia do wielkości obrazu.

Określ kolory

Gdy w pomieszczeniu, w którym zamierzamy umieścić dzieło sztuki jest wiele barw, powinniśmy wybrać obraz, fotografię czy grafikę w takiej kolorystyce, która będzie dobrze komponować się z kolorami wnętrza. Postarajmy się określić dwie dominujące barwy w pomieszczeniu i poszukać obrazu, który te barwy w sobie zawiera – w ten sposób stworzymy wrażenie, że dzieło sztuki jest spójną częścią otoczenia. Nie zawsze jest jednak konieczne aby sam utwór artystyczny odpowiadał kolorystyce wnętrza – czasem, by mieć obraz pasujący do kolorystyki salonu, wystarczy po prostu oprawić go w ramę odpowiadającą barwie pomieszczenia.

Dopasuj obraz do stylu wnętrza

Nie ma reguły, która głosiłaby, że nie można mieszać stylów. Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że obrazy nowoczesne pasują jedynie do nowoczesnych wnętrz, natomiast klasyczne do wnętrz klasycznych i stylowych. W nowocześnie urządzonym mieszkaniu dobrze będą prezentować się, np. plakaty w antyramach, czarno-białe grafiki, fotografie oprawione w passe-partout i cienkie ramki, a także obrazy wykonane przez współczesnych artystów – przedstawiające bardziej lub mniej realistyczne motywy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań by grafiki i nowoczesne obrazy stanowiły również ozdobę stylowego, wypełnionego antykami wnętrza. W tym drugim przypadku, starajmy się jednak dopasować do naszych obrazów drewniane ramy w naturalnych kolorach drewna. Grafiki natomiast – bez względu na rodzaj wnętrza – zawsze najlepiej prezentują się w antyramach.

Jak stworzyć pomieszczenie przyjazne sztuce

Większość osób przystępuje do poszukiwań dzieła sztuki już po urządzeniu wnętrza i wyposażeniu go w meble. Jednak najlepiej i najprościej byłoby odwrócić kolejność – najpierw wybrać obraz, a potem przystosować odpowiednio pomieszczenie do jego ekspozycji.

Gdy remontując dom lub mieszkanie wiemy już, że będziemy chcieli urozmaicić wnętrza obrazami, grafikami, fotografiami, najlepiej pomalować ściany na biało lub na kolor zbliżony do białego. Inne kolory znacznie ograniczają dowolność doboru dzieł sztuki, które będą dobrze prezentować się na ścianie. Ograniczmy też inne elementy wystroju – zrezygnujmy z barwnych dywanów i kolorowych zasłon. Połóżmy drewnianą podłogę lub dywan w neutralnym kolorze. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie – dobry efekt uzyskamy dzięki zamontowaniu na suficie ruchomych reflektorów. Można je ustawiać, w zależności od potrzeb, na poszczególne dzieła sztuki. Przy doborze mebli również należy zachować umiar – pokój wypełniony kolorami, teksturami i obiektami odciąga uwagę od sztuki.

Weź pod uwagę budżet

Wybierając dzieło sztuki dla siebie nie musimy – w obawie przed wysoką ceną oryginału – decydować się na reprodukcję. Pamiętajmy, że malarstwo ma przeważnie najwyższą cenę w przypadku już uznanych artystów. Natomiast ceny prac twórców młodego pokolenia są zdecydowanie niższe. Możemy więc mieć oryginalny obraz w naprawdę przystępnej cenie, i – co bardzo ważne – przyjemność obcowania z unikatowym dziełem sztuki, a nie reprodukcją. Istotna jest autentyczność – należy zawsze sprawdzić czy obraz jest podpisany i opatrzony datą powstania. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku grafiki oraz fotografii – odbitka nr. 1 jest tą najcenniejszą.

 

Zapraszamy na www.personalart.pl