Z biegiem lat chętniej dekorujemy sypialnię

SWPS_Wroclaw_logotypSypialnię, kuchnię czy pokój dzienny – które pomieszczenia najchętniej dostosowujemy do nas? Kto i jakimi przedmiotami najczęściej upiększa dom? Studentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu zrobiła pierwsze tego typu badanie w Polsce, które dotyczy różnic w potrzebie personalizacji mieszkań i domów.

Katarzyna Janus, w ramach pracy magisterskiej z psychologii w SWPS we Wrocławiu, postanowiła sprawdzić z czego wynikają różnice w potrzebie dekorowania wnętrz własnymi zdjęciami, pamiątkami z podróży czy dyplomami. Pod naukową opieką dr Katarzyny Byrki przebadała 103 osoby w wieku od 19 do 62 lat, zarówno właścicieli, jak i wynajmujących.

W badaniu wzięli udział domownicy, którzy w większym stopniu wpływają na wystrój mieszkania.

Wyniki pokazują, że kobiety częściej nadają osobisty charakter wnętrzom niż mężczyźni i używają w tym celu większej liczby przedmiotów. Najczęściej upiększają pokój dzienny, a najrzadziej kuchnię. Co ciekawe, wraz z wiekiem wzrasta chęć personalizacji sypialni, ponieważ większa jest potrzeba intymności i przywiązania.

Jakimi przedmiotami się otaczamy? Najczęściej są to rzeczy osobiste, świadczące o relacjach z bliskimi. Im jesteśmy starsi tym zmniejsza się skłonność do pokazywania przedmiotów świadczących o relacjach osobistych z innymi, a zwiększa tendencja do autoprezentacji. – Chętniej otaczamy się trofeami świadczącymi o osiągnięciach, które nawiązują do naszej pracy lub statusu materialnego, np. wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, dyplomy i medale – opisuje Katarzyna Janus, autorka badania.

Jak się okazuje, potrzeba dekorowania pamiątkami własnego „M” nie zależy od tego czy jesteśmy właścicielami czy tylko lokatorami, ani jak długo mieszkamy w danym miejscu.

– Osoby wynajmujące czy mieszkające od niedawna, podobnie jak właściciele również nie zwlekają i zaznaczają, że nowe miejsce do nich przynależy – tłumaczy Katarzyna Janus.

Badanie studentki z SWPS we Wrocławiu jest pierwszym, które dotyczy różnic w potrzebie personalizacji przestrzeni mieszkalnych. Do tej pory badano otoczenie w miejscu pracy (biurowe, użytkowe) i wśród pracowników lub mieszkańców akademików. Według autorki wyniki tego badania mogą mieć praktyczne zastosowanie dla branży wyposażenia wnętrz, designu i projektowania. – Kontynuacją moich zainteresowań jest prowadzenie bloga o tematyce wnętrzarskiej – podsumowuje Katarzyna Janus.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-wrzesień 2012 r. na rzecz pracy magisterskiej pt. „Różnice indywidualne a personalizacja wnętrz mieszkalnych”. Praca wpisuję się w młodą dziedzinę naukową – psychologię środowiskową, która prowadzona jest w ramach fakultetów w SWPS Wrocław.

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Wydział Zamiejscowy SWPS we Wrocławiu jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce (zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2010 r. przez MNiSW).  W jego strukturach działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Wydział oferuje studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Powstał w 2004 r. Jego dziekanem jest dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz.