niedziela 19 czerwca 2011 w godz. 11.00-17.00
park między Zamkiem Ujazdowskim a placem Na Rozdrożu
Kuratorzy: Janusz Byszewski i Maria Parczewska
Laboratorium Edukacji Twórczej
Muzeum bez ścian wychodzi w stronę odbiorców, którzy zwykle nie odwiedzają galerii sztuki współczesnej i nie czują się przygotowani do kontaktu z ich hermetycznym – jak się często sądzi – programem. Projekt wprowadza w przestrzeń parku działania prezentowane dotychczas w siedzibach instytucji kultury, wkracza w przestrzeń społeczną w nowoczesny, lecz nienachalny sposób.
Tytuł projektu nawiązuje do idei Josepha Beuys’a, który w 1972 roku, gdy tworzył w Berlinie Wolny Uniwersytet, określił go mianem „akademii bez ścian”. Muzeum bez ścian łączy profil artystyczny z edukacyjnym, nie sięgając przy tym po tak często wykorzystywane w przestrzeni społecznej propozycje popkulturowe. Projekt zakłada zmianę pozycji odbiorcy i nową jego rolę jako partnera w dialogu ze sztuką, prowadzonym poprzez działanie twórcze i współtworzenie sensu dzieła. Sięgamy do kreatywności uczestników, która nie jest ograniczona do kreatywności ściśle artystycznej, wyraża się natomiast w gotowości do przełamywania stereotypów zarówno w myśleniu, jak i działaniu.
Składnikami tego wydarzenie w przestrzeni miasta jest piętnaście sytuacji artystyczno/ edukacyjno/ twórczych, dzięki którym reprezentowane będą różne formy ekspresji, różne języki i sposoby narracji, jak też różne metody ułatwiające kontakt z dziełem i partycypację publiczności.
Zapraszamy wszystkich!
Uczestnicy projektu:
1. Jacek Bąkowski, Od sztuki nie uciekniesz; współpraca Dorota Bąkowska-Rubeńczyk
2. Grzegorz Borkowski, Sztuka współczesna ostrzega
3. Janusz Byszewski, Wypożyczalnia marzeń
4. Janusz Byszewski, Teraz twój ruch
5. Monika Drożyńska, Hafty miejskie
6. Paweł Kula, Portrety z walizki, czyli co widać przez otwór
7. Sebastian Majewski, Wartość dodana
8. Mathilde Papapietro, Znaki szczególne
9. Maria Parczewska, Dopełnienie
10. Maria Parczewska, Otwarta księga ważnych słów
11. Jarosław Perszko, Rama – w i poza; współpraca Paweł Dudko
12. Dorota Podlaska, Kolekcja. Nowe nabytki; współpraca: Marcin R. Szulżycki
13. Grzegorz Rogala, Ślady
14. Jadwiga Sawicka, Pisanie miasta
15. Maria Stafyniak, Patrzę uważnie i doganiam swoje myśli
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CSW i realizowany we współpracy z Fundacją Sztuka i Współczesność