W Muzeum Plakatu w Wilanowie spotkają się twórcy różnych sztuk obrazowania. Swoje poglądy artystyczne skonfrontują graficy, plakaciści, ilustratorzy i rysownicy. A wszystko to za sprawą magazynu Bluszcz, który postanowił zintegrować środowisko….
W środę, 18 maja 2011 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie o g. 19.00 odbędzie się otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie przedstawicieli różnych sztuk obrazowania. Rysunek i ilustracja spotkają się z grafiką i plakatem. Będą konfrontować swoje poglądy. Oceniać efekty własnej pracy. Zaprezentują na żywo proces twórczy: młodzi artyści stworzą dzieło pod okiem mistrza… Co powstanie wyniku pomieszania różnych technik obrazowania?
Udział w konfrontacji zapowiedzieli m.in.: Andrzej Pągowski, wszechstronny artysta, autor plakatów, ilustracji, scenografii i scenariuszy oraz, reprezentujące młode pokolenie twórców, Kalina Możdżyńska i Agata Dudek.
Inicjatorem spotkania jest Bluszcz, ilustrowany magazyn kulturalny, który po latach nieobecności znowu zagościł w naszych księgarniach i domach. „Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy twórców sztuki plakatu i współpracujących z nami ilustratorów,” – mówi Rafał Bryndal, Redaktor Naczelny magazynu Bluszcz. „Głównym punktem programu będzie dyskusja artystów, a potem stworzenie przez nich dzieła na oczach widzów. Czy to się uda? Nie wiem. Ale tym bardziej jestem ciekaw tego wydarzenia. Mam też nadzieje spotkać się z wieloma naszymi czytelnikami.”
W czasie poprzedzającym zmagania twórcze, czytelnicy Bluszcza i pozostali goście będą mogli obejrzeć dwie prezentowane w Muzeum Plakatu ekspozycje. „Cymelia – plakaty z kolekcji polskiej i obcej” obejmuje wybrane, należące do kanonu plakatu światowego dzieła z okresu 1892-1945. Wśród nich prace autorstwa m.in. Alfonsa Muchy, Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Gottlieba, Hanny Gramatyki-Ostrowskiej, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Kossaka, Henryka Berlewiego, Józefa Mehoffera, Stefana Norblina oraz Tadeusza Gronowskiego. Druga – „Dramaturgia Plakatu” to plakaty projektowane dla Teatru Dramatycznego w Warszawie od początku jego istnienia aż po prace współczesne, będące artystyczną interpretacją sztuk z bieżącego repertuaru.
„Dzieło”, jakie powstanie w trakcie wieczoru z Bluszczem organizatorzy planują wystawić na licytację, która odbędzie się podczas uroczystego zakończenia wystaw „Cymelia” i „Dramaturgia Plakatu” w dn. 19 czerwca 2011 r. Dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz dzieci i organizacji wspierających edukację i twórczość plastyczną. Do dnia licytacji „dzieło” będzie wystawione w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Wydawca Bluszcza i Muzeum Plakatu w Wilanowie zapraszają także na niecodzienne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka. W sobotę 4 czerwca 2011 r. Muzeum Plakatu wspólnie z Bluszczykiem serdecznie zapraszają wszystkie dzieci do zabawy z grafiką i rysunkiem. Tego dnia o g. 11.00 w Muzeum odbędzie się konkurs plakatu chodnikowego oraz będzie można, pod okiem autorów rysunku i ilustracji dla dzieci, wykonać własne małe i wielkie dzieła.
Spotkania w Muzeum Plakatu w Wilanowie są otwarte. Koszt udziału to cena biletu: 10 zł normalny, 7 zł – ulgowy. Zapraszamy!
O Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
- w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00
- od wtorku do piątku w godzinach 10.00 -16.00
- w soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00