Ślubne koszta, czyli ile wydają Polacy?

  Ile tak naprawdę kosztuje ślub w Polsce? Po przewertowaniu setek ofert i porównaniu tysiąca cen postaramy się Wam udzielić odpowiedzi na to nurtujące pytanie.
  Jedni przeznaczają na ten dzień krocie, inni zaś kurczowo „trzymają się kieszeni” skrupulatnie licząc wszystkie wydatki. Przyszli małżonkowie, którzy nie dysponują pokaźną gotówką zmuszeni są zazwyczaj zaciągnąć kredyt.
  Choć prym w wydawaniu pieniędzy od lat wiodą nadal Amerykanie, to Polacy nie pozostają za nimi daleko w tyle. W naszej kulturze ślub i wesele są postrzegane jako impreza wizerunkowa. W 2010r. widać oczywiście na rynku ślubnym echo kryzysu i na pewno z większą uwagą Klienci dysponują budżetami. Przeciętna Polska para wydaje na ślub i wesele ok. 35 000 – 40 000zł. To jest dwukrotnie więcej niż przeciętna austriacka para i dwa razy tyle, ile wynosił ślubno-weselny budżet naszych rodaków jeszcze w 2002r. Co ciekawe, Amerykańska Młoda Para wydaje na ten cel aż ok. 28 000$. W porównaniu jednak do krajów europejskich prezentujemy zbliżony, a nawet czasem wyższy poziom, przy jakże niższych dochodach – mówi Katarzyna Gajek, Właścicielka Agencji Wedding Plannerskiej Aspire.
  Jeśli chodzi o podział wydatków, to obowiązek ten zazwyczaj spoczywa na rodzicach państwa młodych. W gestii młodych pozostaje zatem organizacja miesiąca miodowego. Ograniczenia są jedynie finansowe, bo kreatywność nie zna tu granic. Jeśli więc możemy pochwalić się zasobnością portfela, to można wziąć ślub na statku, polecieć na miejsce uroczystości helikopterem, zapewnić sobie rozrywki w postaci przedstawienia magików na weselu, czy wynająć samolot, który na niebie namaluje nam ślubne życzenia. Nie chcąc popadać w przesadę w kwestii pomysłów „z najwyższej półki”, skupmy się jednak na obliczeniu średnich wydatków, jaki wyda na ślub przeciętny Polak. Chcąc przybliżyć Wam przedział cenowy pod uwagę weźmiemy koszty poszczególnych usług z dużych miast. Ale po kolei:

  Stroje państwa młodych
  Na pierwszy ogień weźmiemy cennik sukien ślubnych. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście wypożyczenie. W takim przypadku minimalny koszt z jakim musimy się liczyć to ok. 350 zł. Średnia cena sukien ślubnych to zazwyczaj ok. 1000-2000 zł. Suknia ślubna to ten element, na którym przyszłe panny młode zazwyczaj nie lubią oszczędzać. Można pokusić się o zatem zakup sukni od projektanta, przygotowywanej z dbałością o detale i przy wykorzystaniu najlepszych materiałów. Wtedy koszt może jednak wzrosnąć nawet do 15000 złotych. Ale to nie wszystko. Za inne dodatki takie jak buty, welon czy rękawiczki zapłacimy minimum kilkaset złotych. Jeśli chodzi o garnitur pana młodego to zazwyczaj jest to wydatek rzędu 600-4500 zł. Za koszulę zapłacimy ok. 120-350 zł, a na krawat lub muchę wydamy ok. 50- 150 zł.
  Obrączki
  W tym przypadku cena także jest bardzo „ruchoma”. Można więc znaleźć oferty prostych, bardzo skromnych modeli za ok. 500 zł, ale w miarę zaawansowania wzornictwa, czy grawerowania na specjalne życzenie musimy liczyć się, że średni pułap cenowy może wynosić nawet do 2000 zł.
  Dodatki weselne
  Oczywiście część ślubno-weselnych wydatków możemy wziąć na siebie. Metodą „Zrób to sam” wykonamy winietki, zaproszenia czy nawet drobne dekoracje sali. Minimalny koszt zaproszeń robionych na zamówienie to min.1,50 zł, więc przy weselu na 200 osób to wydatek ok. 300 zł. Jeśli doliczymy do tego koszt pudełeczek dla upominków dla gości, winietek czy dekoracji (np. z modnych obecnie kwiatów z kryształkami) nasz weselny budżet może liczyć nawet kilka tysięcy złotych! Najlepszą metodą zatem zdaje się w tym przypadku samodzielne wykonanie części z tych weselnych dodatków. Jak mawia mądre porzekadło „dla chcącego nic trudnego” zatem do dzieła! Za dekorację kościoła zapłacimy natomiast ok. 300-1500 zł.
  Formalności
  Za skrócone odpisy aktów urodzenia i opłaty skarbowe zapłacimy ok. 100 zł. Datki złożone na ofiarę i zapowiedzi to ok. 200-500 zł. Łącznie to koszt ok. 300-600 zł. Opłaty urzędowe to koszt ok. 200-250 zł.
  Oprawa muzyczna w kościele
  Jeśli zdecydujemy się na oprawę muzyczną w postaci śpiewaczki czy skrzypaczki to minimalny koszt wynosi zwykle ok. 300 zł, zaś wybierając chór lub kilka instrumentów przygrywających podczas ceremonii koszt może wzrosnąć do ok. 800-1800 zł.
  Kosztowne zachcianki
  Bywa tak, że na ten dzień pary starają się przygotować jak najwięcej niespodzianek, by zaskoczyć gości. Takie atrakcje jednak kosztują… i to wcale nie mało. Może to być np. czekoladowa fontanna za którą zapłacimy ok. 800-1300 zł. W ocenie czy coś jest ekstremalne czy nie wiele zależy od poziomu życia, od tradycji, od przyzwyczajeń, od środowiska, w którym żyjemy. Może to być więc dekoracja kwiatowa z tulipanów, której cena poza sezonem może sięgać nawet 25 000 zł, czy wynajęcie gwiazdy muzycznej za 50 000- 70 000 zł. Ślubna sesja w Barcelonie będzie kosztowała ok. 25 000 zł – mówi Bogna Bojanowska Wedding Planner Agencji Aspire.
  Transport
  Wybór weselnego wehikułu jest bogaty. Tradycjonaliści mogą wybrać dorożkę, a zwolennicy stylu modern ekskluzywną limuzynę, czy elegancki samochód znanej marki. Najmniejszy koszt jaki poniesiemy organizując transport do ślubu to ok. 350 zł, najwyższy odnotowany w dużych miastach to ok. 4000 zł.
  Wesele
  Koszt tzw. „talerzyka” w restauracji wynosi od 100 do 400 zł, ale niestety cena ta zazwyczaj nie obejmuje alkoholu, który należy kupić oddzielnie (przy ilości 100 osób może to być wydatek rzędu 3000 – 10000 zł). Jeśli chodzi oprawę muzyczną, to można skorzystać z usług zespołu muzycznego 2800 – 5500 zł lub (dużo taniej) DJ’a (1300- 2300 zł). Kamerzysta to wydatek rzędu 1200-3500 zł. Za skorzystanie z usług fotografa zapłacimy od 1000 do 4500 zł w zależności od renomy i jakości wykonywanych projektów. Co niezwykle ważne: czasami trzeba umawiać się nawet na 2 lata przed planowaną datą. Jeśli część gości dojeżdża, trzeba także liczyć się z zakwaterowaniem gości w hotelach, przez co wydatki drastycznie rosną od 135-270 zł za noc od osoby. Budżet można zredukować zmniejszając liczbę gości, ale także organizując uroczystość w terminie, który nie przypada na sobotę i szczyt sezonu ślubnego. Często lokalizacje oferują atrakcyjne zniżki. Sporo zaoszczędzić można także skracając czas trwania przyjęcia do 4-5 godzin – radzi Katarzyna Gajek z Agencji Aspire.

  Analiza wydatków związanych ze ślubem w dużych miastach dała nam przybliżone wyniki co do wysokości ślubnych wydatków. Prym wiedzie niezmiennie Warszawa (ok. 48 000 zł), na drugim miejscu plasuje się Kraków, a na kolejnych pozycjach inne duże polskie miasta takie jak: Katowice czy Poznań.
  Moda na wystawne i pełne przepychu wesela trwa. Tylko gdzie tkwi niewidzialna granica przesady w wydawaniu pieniędzy na ten wyjątkowy dzień? Czy w ogóle istnieje? Na to pytanie może odpowiedzieć sobie każdy z nas, kto ten etap ma już za sobą lub jeszcze stoi przed szeregiem decyzji do podjęcia na co tak naprawdę przeznaczyć ślubno-weselny budżet. Zachować umiar i zdrowy rozsądek w wydawaniu pieniędzy i zaciąganiu kredytów czy raczej zdać się na spontaniczność według powiedzenia „jak szaleć to na całego”?
  Decyzję pozostawiam Wam!

  Agnieszka Damieszko
  www.myweddspace.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj