Wesela inspirowane krakowskim folklorem

  Do naszej kultury często przemyca się obce zwyczaje, co chętnie „podłapują” miłośnicy nowoczesnych rozwiązań. Nie każdy jednak poszukuje inspiracji tak daleko. Polacy są narodem mocno przywiązanym do tradycji i równie chętnie wykorzystują regionalne obyczaje. Przykładem są wesela w stylu krakowskim.
  Folkowa lokalizacja
  Pomysł już mamy. Teraz pora wcielić to w czyn. Jak? Wiemy już co będzie naszym motywem przewodnim, dlatego poinformujmy o tym także gości. Kolorowe zaproszenia z motywem regionalnej wycinanki na froncie będą dla nich miłą zachętą, w podobny sposób możemy wykonać winietki czy pudełeczka na upominki dla zaproszonych osób. Bardzo ważna (o ile nie najważniejsza) jest tutaj lokalizacja, która w dużej mierze odpowiada za atmosferę całego przyjęcia. Tradycjonaliści na pewno chętnie sięgną po tak urokliwe miejsca jak gospoda chłopska lub staropolska karczma, która nierzadko bywa przyozdobiona folkowymi elementami, co sprawia, że kwestię dekoracji w połowie mamy już „z głowy”. Drewniane wykończenia lokalu, wszechobecne rękodzieła ludowe czy nawet elementy wykonane ze zboża i ustawione w kilku miejscach sali będą świetnym tłem dla całej imprezy. Dla koneserów niekonwencjonalnych rozwiązań polecamy natomiast urządzenie przyjęcia w nowoczesnym lokalu, dla którego kontrastem będzie folkowa dekoracja. Takie zderzenie dwóch różnych klimatów może dać bardzo interesujący efekt i mile zaskoczyć gości. Liczy się nasz osobisty wkład, dlatego postarajmy się przygotować część elementów samodzielnie! Mogą to być np. serwetki w formie regionalnych wycinanek, kolorowe wstążki lub girlandy podwieszane u sufitu czy też malowane skrzynie. Dekoracją stołów niech będą pawie pióra włożone w szklane wazony, które dodadzą wystrojowi sali nutkę modernizmu lub wielobarwne bukiety wykonane z bibuły. Romantyczny nastrój mogą natomiast stworzyć papierowe lampiony z namalowanym na nich kwiatowym motywem.
  Kulinarne specjały
  Na stołach obowiązkowo powinna znaleźć się zastawa z glinki, a w niej tradycyjne jadło: sery regionalne, potrawy na bazie kaszy, bigosy, grillowane oscypki, przystawki z grzybów oraz mięsa: kiełbasy, kaszanki i żeberka. Pamiętajmy, że w sezonie letnim warto część imprezy przenieść na świeże powietrze. Tutaj świetnie sprawdzi się kuty grill, w którym można przygotować część posiłków samodzielnie. Biesiadę może także uatrakcyjnić wspólne pieczenie prosiaka na ognisku.
  Krakowski dress code
  Nic tak nie podkreśli oryginalnej tematyki wesela jak umiejętnie dobrane stroje. Nie trzeba ubierać się w regionalne ubiory od góry do dołu, wystarczy jeśli do ślubnej garderoby wpleciemy kilka folkowych elementów. W przypadku Panny Młodej może to być np. wyszywana kolorowymi haftami kamizelka w formie gorsetu założona na białą suknię ślubną. Całości wizerunku dopełni kwiatowy wianek ze wstążkami oraz włosy zaplecione w warkocz. W krakowskim stroju Pana Młodego natomiast idealnie sprawdzi się ozdobny surdut jako dodatek do garnituru lub zdobiony szeroki pas. Ale na tym nie koniec! Warto zadbać o to, by goście także mieli element folkloru w swoim ubiorze. Już na powitaniu w miejscu przyjęcia można wręczyć im charakterystyczne dla krakowskiego stylu dodatki np. czerwone korale, wianki, kotyliony z kolorowymi wstążkami czy czapki z pawim piórkiem tzw. krakuski.

  Regionalne atrakcje wieczoru
  Podczas wesela w stylu krakowskim nie sposób się obyć bez radosnej, wpadającej w ucho muzyki. Bardzo ważny jest tutaj umiejętny wybór repertuaru – niech zawiera przyśpiewki, które każdy zna! Receptą na szybkie zapełnienie parkietu jest natomiast pokaz „krakowiaka” połączony ze wspólną nauką tego tańca. Atrakcją wieczoru może być wodzirej w postaci lajkonika! Prawdziwym hitem mogą także stać się oczepiny, do których można zaangażować zespół ludowy. Według staropolskiego zwyczaju polegają one na tym, że Pannie Młodej odpina się welon i zakłada czepiec (nakrycie głowy symbolizujące zmianę stanu cywilnego). Jeśli wesele urządzamy podczas sezonu zimowego tradycji stanie się zadość jeśli zamiast oklepanego już pokazu fajerwerków proponujemy gościom wspólny kulig z pochodniami!
  Powrót do korzeni podczas wesela? Czemu nie! Wesela regionalne są wyrazem kultywowania tradycji, którą przekazali nam przodkowie, dlatego emocjonalna wartość takich przyjęć jest ogromna. A do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, że przy tak oryginalnej oprawie całego przyjęcia z pewnością będzie co wspominać!

  Agnieszka Damieszko

  www.myweddspace.com

  wesele-folk_402x186.jpg (89 KB)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj