Bez stereotypu Neue Wilde. Polska sztuka lat 80. z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski

  14.05 – 04.09.2011
  Kuratorzy: Grzegorz Borkowski, Henryk Gac, Marek Grygiel, Krzysztof Wojciechowski
  Galeria 1

  Lata 80. nie tylko w polskiej sztuce kojarzone są przede wszystkim z falą ekspresji spod znaku „Nowych dzikich”. Ta międzynarodowa tendencja zdominowała na kilka lat wyobraźnię artystów i widzów, ale niebawem stała się – na przekór szumnym zapewnieniom o całkowitej spontaniczności – po prostu kolejną konwencją. Jednak wysoka temperatura emocjonalna tamtych lat oddziała twórczo także na artystów różnych środowisk i pokoleń, którzy nie przyjmowali strategii „nowych dzikich” w sposób dosłowny. Zaowocowało to dziełami, które są nie tylko świadectwami minionego czasu, ale przede wszystkim sztuką silnie i przekonująco sięgającą do emocji także dzisiejszych widzów.

  Na wystawie stanowiącej rodzaj aneksu do pokazu Rzeczy budzą uczucia, zaprezentowane są wybitne obrazy Tomasza Tatarczyka, Marka Sobczyka, Leona Tarasewicza, Jerzego Truszkowskiego, Stefana Gierowskiego, rzeźba Grzegorz Klamana, zestaw rzeźb Magdaleny Abakanowicz, wideo Józefa Robakowskiego, fotograficzny poliptyk Zofii Kulik. Jest nawet obraz Henryka Stażewskiego z tamtych lat i obiekty Andrzeja Szewczyka.

  Oprócz tego w osobnej sali zaprezentowane są oryginalne fotografie z lat 80. stanowiące część Archiwum Malej Galerii. Są tu prace tak wybitnych artystów jak m.in. Janusz Bąkowski, Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, Antoni Mikołajczyk, Andrzej Partum, Andrzej Brzeziński, Józef Robakowski, Krzysztof Pruszkowski, Waldemar Jama, Andrzej Świetlik, Krzysztof Wojciechowski, Janusz Szczucki, Zygmunt Rytka…

  Dorobek lat 80. w polskiej sztuce jest naprawdę bogaty i różnorodny. Warto się o tym przekonać osobiście.

  Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

  1105neuewilde_news1.jpg (35 KB)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj